BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Duplájára akarják növelni a zöldenergia arányát az unióban

Az uniós előírások értelmében Magyarországnak a jelenlegi duplájára, az összes energiafelhasználás 7-8 százalékára kell emelnie a megújuló energiaforrások részarányát, ehhez azonban egyelőre hiányoznak a szükséges kormányzati támogatások.

2003. november 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az uniós tagországok fosszilisenergia-szükséglete továbbra is nő, az Európai Bizottság jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a megújuló energiaforrásokat a jövőben nagyobb mértékben hasznosítsák. Ezen energiafajták részarányának növelése érdekében alkották meg még 1996-ban a zöld könyvet, majd 1998-ban a stratégiai fejlesztési programot tartalmazó fehér könyvet. A fejlesztési program célja, hogy tíz év alatt a megújuló energiaforrások 6 százalékos részarányát 12 százalékra növeljék. Minderre főként azért van szükség, hogy a globális üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 2010-ig mintegy 15 százalékkal csökkentsék. Fontos tényező az is, hogy az uniós tagországok energiaszükségletük mintegy 50 százalékát fedezik importból, amit jelentősebb beruházások nélkül a növekvő energiafogyasztás miatt 2020-ra 70 százalékra tornásznának fel.
Magyarországnak mint leendő tagállamnak is meg kell felelnie az előírásoknak. Vállalásunk szerint a megújuló energiaforrások jelenlegi 3-4 százalékos részarányát 2010-re 7-8 százalékra kellene emelni. A szakértők korábbi nyilatkozatai szerint problémát jelent többek között az, hogy az alternatív energiaforrások felhasználása a napi életben nem kap megfelelő publicitást, illetve hogy egyelőre nincsenek kormányzati támogatások az ilyen típusú beruházásokhoz. Ezek nélkül pedig igen nehéz lesz teljesíteni a vállalást. A hazai zöldenergia-beruházások ösztönzése szempontjából kedvező, hogy a megújuló energiaforrásokból termelt villamos energiát a hagyományos erőművek által termeltnél magasabb áron köteles átvenni a helyi áramszolgáltató.
A 2001-es adatok szerint Magyarországon a felhasznált megújuló energiaforrásokon belül több mint 70 százalék a tűzifa, a geotermikus energia 10,8 százalékot, a vízenergia pedig 3 százalékot tesz ki. A növényi és egyéb szilárd hulladékok 11,3 százalékot, a hasznosított napenergia 0,2 százalékot ad az összes felhasználásból. Hazánkban a vízenergia-termelés főleg környezetvédelmi szempontok miatt csak kismértékben növelhető, leginkább csak a kis vízátfolyásokra telepíthető rendszerekkel lehet számolni. Az utóbbi időben végzett szélmérések azt mutatják, hogy Magyarországon is lehet nagy teljesítményű, villamos energiát elfogadható áron hálózatra tápláló szélerőműveket építeni. Erre jó néhány fejlesztési terv készült az utóbbi időben, néhányat már meg is valósítottak, noha a szélerőművek telepítésével szemben több helyütt ellenállás mutatkozik.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet