BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vállalatok is kereskedhetnek a környezetvédelmi kvótákkal

Az Európai Unió brüsszeli bizottsága az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozó kiotói megállapodás teljesítésének egyszerűsítését javasolja. Eszerint 2005-től az energiaigényes nagyvállalatok is kereskedhetnének a rájuk jutó kvóta fel nem használt részével. Bár a kiotói egyezmény még nem lépett hatályba, az unió már készül arra, hogy megfeleljen a megállapodásnak, amelynek értelmében az 1990-es kibocsátási szintet 2008-ra 8 százalékkal kell csökkenteni. Ezt elsősorban új, környezetbarát technológiákkal kell biztosítani, de a fejlett ipari országok kiskaput is kapnak: ha például a széndioxid-kibocsátást nem tudják a rájuk jutó kvótának megfelelő szintre csökkenteni, akkor további kvótát vásárolhatnak a fejlődő vagy gyengébben fejlett országoktól. Ez utóbbiak a kapott pénzen korszerűbb eljárásokat vásárolhatnak vagy más, környezetvédelmi projektet finanszírozhatnak.

2003. július 25. péntek, 07:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bizottság azt javasolja, hogy a kereskedés ne csak nemzeti szinten, vagyis országok között legyen lehetséges, hanem az uniós vállalatok is kereskedhessenek egymással. Az EU széndioxid-kibocsátásának feléért mintegy tízezer energiaigényes nagyvállalat (acélipar, papírgyárak, erőművek, olajfinomítók, üveg és cementgyárak) a felelős. Azok a cégek, amelyek jelentős beruházással elérték, hogy csökkenjen a széndioxid kibocsátásuk, a jövőben a befektetéseik egy részét vissza tudják szerezni, ha nem merítik ki a rendelkezésükre álló kvótát és a fölösleget értékesítik azoknak a vállalatoknak, amelyek viszont nem voltak képesek csökkenteni kibocsátásukat. A javaslatot jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet