BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia 2008–2009-ben vezetné be az eurót

Szlovákia 2008-ban vagy 2009-ben vezeti be az eurót – derül ki abból a dokumentumból, amelyet szerdán fogadott el a szlovák kormány. A pénzügyminisztérium és a szlovák központi bank tanulmánya leszögezi: az euró bevezetéséhez nélkülözhetetlen reformok végleges formája s azok hatása a költségvetésre csak 2004-ben lesznek ismertek. A Dzurinda-kabinet kormányprogramjában korábban jelezte: a maastrichti

2003. július 17. csütörtök, 07:20

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

kritériumok teljesítésének előfeltételeit 2006-ig megteremtik. A maastrichti kritériumok közül Szlovákia máris teljesíti az államadósság nagyságára vonatkozó kitételt, amelynek felső határát a bruttó hazai termék (GDP) 60 százalékában állapították meg, mivel ez a mutatója 44,3 százalék. A legnehezebb a költségvetési deficit nagyságának betartása lesz, mivel a megkövetelt GDP-arányos 3 százalék helyett 2002-ben 7,2 százalék volt a hiány. A második legnehezebb feladat pedig az infláció visszaszorítása, ami az idei árfelszabadítások miatt éves szinten 8,7–9,2 százalék körül alakulhat. Ivan Miklos pénzügyminiszter szerint egyelőre nyitott kérdés, hogy a nyugdíjreform végrehajtása miatti hiány beleszámít-e a költségvetési deficitbe. Ha igen, akkor a 3 százalékos kritérium teljesítése egy évvel kitolódik, ezért a miniszter 2008-ra vagy 2009-re valószínűsíti az euró bevezetésének időpontját. Miklos tegnapi sajtóértekezletén megjegyezte, nem kizárt, hogy 2004. június végéig közzétehetik a bevezetés konkrét időpontjáról szóló javaslatot.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet