BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fölvizezték az agrárreformot

Az EU nyolc kelet- és közép-európai tagjelöltjének mezőgazdasági minisztere közös nyilatkozatban fogalmazta meg álláspontját. Eszerint a Koppenhágában kialkudott pozíció nem sérülhet, a közvetlen kifizetések csökkenése nem hozhatja kedvezőtlenebb helyzetbe az új tagokat.

2003. június 16. hétfő, 07:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gabona és tej felvásárlási árának esése esetén a tagállamokhoz hasonló kompenzációra tartanak igényt és végül, ha az EU a közvetlen támogatások rendszerében régióktól függő megoldást választ, akkor azt az újakra is hasonló formában kell kiterjeszteni. Az agrárminiszterek kedden folytatják megbeszéléseiket.

Németh Imre magyar agrárminiszter szerint a tagországok többsége elfogadja, hogy kozmetika helyett átfogó reform szülessen, bár nem teljesen az EU brüsszeli bizottsága javaslatának megfelelően. Brüsszel radikális reformot dolgozott ki, amely egyfelől a felvásárlási árak csökkentésére és a támogatásoknak a termeléstől való szétválasztására irányult. Az eddigi rendszer fenntartásában érdekelt néhány tagállam, mint Franciaország ellenállása csak kompromisszumos reformot tesz lehetővé.

Egy német-francia egyeztetés után Párizs elfogadni látszik, hogy a szétválasztást a gabonaszektorban a támogatás 50 százalékára alkalmazzák, míg az állattenyésztésben 40 százalékra. A fennmaradó részben területalapú támogatást vezetnek be. A jövőbeni támogatás megállapításakor megvizsgálják, egy évben milyen alapon és mekkora összegek jutottak a gazdaságnak, a jövőben ezt fizetik ki, valóban már a termeléstől függetlenül. Abban is egyetértés látszik, hogy a támogatásokat évente négy százalékkal csökkentik, nem kizárt, hogy már a jövő évtől.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet