BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

EU-direktíva az Aurul-ügy nyomán

A romániai Nagybányán 2000-ben történt szerencsétlenség is hozzájárult ahhoz, hogy az EU brüsszeli bizottsága direktívatervezetet dolgozott ki a bányák műszaki követelményeiről a környezetszennyezés megelőzése és a biztonság növelése céljából. Az Európai Parlament és a tagállamok szakminisztereinek jóváhagyására váró direktíva olyan minimumkövetelményeket szab meg, amelyeknek ugyan a legtöbb tagország már ma is megfelel, de ezeket korábban nem szabályozták, és nem is egységesek. A tagjelöltek ezen a téren végképp elmaradtak, s ez külön erőfeszítést igényel a részükről.

2003. június 3. kedd, 07:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A direktíva főként a bányákból származó hulladékok, szennyező anyagok hosszú távú tárolására vonatkozik, célja a vizek és a talaj szennyezésének megakadályozása, és egyaránt érvényes a külszíni és a föld alatti fejtésre. A meddőhányók kezelése és az ipari szennyvizek elvezetése kiemelt figyelmet kap. A jövőben csak akkor adnak ki bányaengedélyt, ha az – ugyancsak „harmonizálandó” – felügyeleti hatóságok meggyőződtek a biztonsági követelmények betartásáról, továbbá garancia van arra, hogy a bánya működtetése befejeztével megnyugtató módon gondoskodnak a környezet utóéletéről, amihez részletes menetrendet kell készíteni. A felügyeletnek ki kell terjednie arra is, hogy a bánya csődbe jutása vagy tulajdonosváltása esetén is kellő anyagi alap álljon rendelkezésre az esetleges kártérítésre: a „szennyező fizet” elvnek kell érvényesülnie.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet