BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új oktatási normák az EU-ban

Látványos célkitűzéseket hagytak jóvá az uniós oktatási miniszterek tegnapi értekezletükön, amelyen már részt vettek a tagjelöltek képviselői is, köztük Magyar Bálint.

2003. május 6. kedd, 07:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az évtized végére például a kötelező oktatásból lemorzsolódók számának 10 százalék alá kell csökkennie, a matematikát vagy általában a természettudományt hallgató egyetemisták számának 15 százalékkal kell nőnie, és a tárcának oda kell figyelnie arra is, hogy megszűnjön az egyoldalúság, lehetőleg minél több diáklány válassza ezt a szakot. Egy másik törekvés, hogy a 22. évüket betöltőknek legalább 85 százaléka vegyen részt emelt szintű középfokú oktatásban. Mindezek elősegítik, hogy az unió az évtized végére a világ legdinamikusabb, legversenyképesebb gazdaságává váljon. Ugyancsak ezt a célt szolgálja, hogy a munkaképes lakosságnak legalább 12,5 százaléka részesüljön valamilyen oktatási formában.
Magyarország nehezebben tud megfelelni a lemorzsolódás és a felnőttoktatás célkitűzésének, a többi „zsinórmértéket” tartani tudja. Az oktatás színvonalának emelése érdekében a Sulinet program keretében május végétől adókedvezményt nyújtanak azokak a szülőknek, akik új számítógépet vásárolnak. A kormány felkészül arra is, hogy az ambiciózus EU-program többletkiadással jár. Magyarország mindazonáltal nem áll rosszul nemzetközi összehasonlításban, az EU-tagállamok a GDP 5 százalékát fordítják oktatásra, a magyar adat 4,7 százalék.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet