A bizottság két hatástanulmányt publikált, amelyek szerint a termelés és támogatás szétválasztásával a farmerek jövedelme növekedne. A tanulmány szerint a bővítést követően 2009-re - ha érintetlenül hagynák az Agenda 2000-ben rögzített közös mezőgazdasági politikát - a jelenlegi tizenötök helyzete alig változna, 0,1 százalékkal csökkennének a jövedelmek. A reform eredményeképpen viszont 8,5 százalékos jövedelemjavulás várható. Franz Fischler, a bizottság agrárpolitikáért felelős tagja szerint „az Európai Unió megszabadulna a túltermelés terhétől, míg a farmerek támogatásának leválasztása a termelésről nem vezetne távozásukhoz a szektorból”, vagyis az elhagyott agrárgazdaságok víziójának nincs alapja. A gabonaágazat stabil maradna, míg a szarvasmarha-, birka-, sertés- és szárnyastenyésztés 2-3 százalékkal többet jövedelmezne. A termelés csökkenését az áremelkedés kompenzálná. Az új tagállamok számára a reform az évtized végére 17 százalékos jövedelemnövekedést jelent (a 2002-es eredményhez képest). A közvetlen jövedelemtámogatás fokozatos bevezetését figyelembe véve 45 százalékos volna a reáljövedelem gyarapodása. A tejtermelésben a vaj támogatásának javasolt csökkentése 23 százalékos árzuhanáshoz vezetne, a sajtok és friss tejtermékek termelése várhatóan növekedne, míg az EU exporttámogatásban részesített vajkivitele ugyancsak jelentősen mérséklődne.
