BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat lendíthet a térségen az M3-as folytatása

Jelenleg két ITDH-iroda működik az Észak-alföldi Régióban, egy Debrecenben, egy pedig Nyíregyházán. A térségen belül igen nagyok a területi különbségek, a munkanélküliség 5-20 százalék között szóródik.

2004. március 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-nak két irodája működik az Észak-alföldi Régióban, Debrecenben, illetve Nyíregyházán. Az előbbi 1996-tól, az utóbbi tavaly ősz óta ösztönzi a külföldi működőtőke térségi megtelepedését, a helyi kis- és középvállalkozások külgazdasági kapcsolatait és uniós felkészülését.
A három fővel működő debreceni iroda Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében látja el feladatait. Mindkét megyén belül komoly különbségek figyelhetők meg a fejlettebb (Jászság, Hajdúság) és a fejletlenebb (Tiszazug, Bihar) térségek között. Így például egyes kistérségekben mindössze 5 százalék körüli, másutt viszont 20 százalékot megközelítő a munkanélküliség. Debrecen és a közös történelem okán vele szimbiózisban élő Hajdúság közel 350 ezres lakossága Magyarország második legnagyobb agglomerációját alkotja. Itt elsősorban a magasan kvalifikált, adott esetben felsőfokú végzettségű munkaerőt foglalkoztató befektetésekre és technológia-intenzív iparágakra helyeződhet a hangsúly. Az elmaradottabb kistérségekben történő befektetések korábban is kiemelt támogatást élveztek; ez várhatóan az uniós csatlakozás után is így marad.
A debreceni iroda a helyi sajátosságok figyelembevételével végzi munkáját. Az ITDH tavalyi rendezvényei is a fő célcsoport kis- és középvállalkozások külgazdasági kapcsolatainak erősítését és az unión belüli kereskedelemre való felkészítését szolgálta. Az iroda részt vesz a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat által koordinált megyei Stratégiai Fejlesztési Tervben is, így az uniós lehetőségek helyi aprópénzre váltását célzó programban a befektetésösztönzés és kereskedelemfejlesztés is megfelelő hangsúlyt kap.
Az iroda ez évi tervei között az eddigi eredmények szinten tartása mellett két terület erősítése szerepel. Körvonalazódik a szolnoki ipari park klaszterszerű fejlesztése - a helyi partnerekkel, önkormányzattal, kamarával történő együttműködés révén -, amelyben a megfelelően kiválasztott, magas hozzáadott értéket előállító és a térségben tradíciókkal rendelkező iparági profilhoz illeszkedne a szakképzés és a beszállítói háttér is. A másik fejleszthető terület a debreceni információ- és biotechnológiai ipar, amely elsősorban a helyi egyetem informatikai és élettudományi kutatásaira épül. Az egyetemi környezetből induló úgynevezett start-up cégeknek az ITDH egyfelől globális szintű marketinget és kapcsolatokat, másfelől intézményi befektetőket és kockázati tőkét tud biztosítani.
Folytatás a III. oldalon ä

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet