Várhatóan az év végére készül el a Polgár mellé tervezett tájtörténeti és régészeti park, amellyel Hajdú-Bihar megye és az észak-alföldi régió vonzerejét szeretnék növelni. A mintegy 2 milliárd forintos beruházás költségeinek felét az Nemzeti Autópálya Rt. állja, a fennmaradó összeget pedig pályázatok útján és magántőke bevonásával szerzi meg a park működtetésére alakult M3 Kulturális Információs és Rendezvényszervező Kht.
Az építéshez a fejlesztők minden szükséges engedélyt megszereztek, és a munkálatok két-három héten belül elkezdődhetnek. A tervek szerint az öthektáros területen az M3-as autópálya építése nyomán felszínre került régészeti kincseket mutatják majd be.
A park iránti az érdeklődés igen nagy, ezt bizonyítja az is, hogy több befektető jelentkezett a projekt előfinanszírozására, és egy pénzintézet a megvalósításában is részt vállalna - nyilatkozta lapunknak Nádasdy Gábor, a kht. vezetője. A leendő régészeti parkban bemutató- és ismertetőházakat, fogadótornyot, szabadtéri színpadot és mesterséges tavat alakítanak ki. A skanzenszerű épületben a látogatók nem vitrinben, üvegfalon keresztül tekinthetik meg a leleteket, hanem történelmi környezetbe helyezve. A régészeti és pihenőpark a világörökség részét képező Hortobágy északi kapuja lehet - véli Nádasdy.
A kht. egyébként indul a Nemzeti Fejlesztési Terv regionális operatív programjának (ROP) turisztikai vonzerők fejlesztését segítő pályázatán is, amelynek célja, hogy elősegítse a turisztikai kínálat megismertetését és bővítését. A ROP pályázatainak 75 százaléka a fejletlenebb régiókat célozza meg, elősegítve ezzel a régiók közötti különbségek mérséklését. Az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség öt felhívására eddig 15 pályázat érkezett, és jelentős az érdeklődés a szervezet tájékoztató rendezvényei iránt is.
