BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kóka felgyorsítaná a gáztározók építését

2006. január 6. péntek, 08:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A január eleji energiaválság későbbi kivédésére új energiapolitikai koncepcióra van szükség - jelentette ki a gazdasági miniszter a parlament szakbizottsága előtt. Kóka János szerint néhány hónapon belül átalakítható az 1993-ban kidolgozott dokumentum energiabiztonsággal foglalkozó része. Magyarország kiszolgáltatottságának csökkentése érdekében a GKM vezetője több óriásberuházást tart szükségesnek. Az 1,2 milliárd köbméter kapacitású stratégiai tározókat 2010-re mintegy 150 milliárd forintért építenék meg, ennek ‘1 forint körüli’, fokozatosan emelkedő költségét 2007-től érvényesítenék a fogyasztói árakban. A kormány fel szeretné gyorsítani a gáztározók létesítéséről szóló törvényjavaslat elfogadását, hogy mielőbb megkezdődhessenek a munkálatok. A Népszabadság értesülései szerint a beruházást a Molra bízná a kormány. Ugyanakkor másoknak is jól jönne a stratégiai üzlet, köztük a Mol-tárolók leendő tulajdonosának, a német E.On Ruhrgasnak. A Mol gázüzletágának ügyvezető igazgatója, Fasimon Sándor kereskedelmi alapon nem tart szükségesnek új gáztározókat, de az E.On Ruhrgas már jelezte, hogy szívesen épít, ha a kormány garantálja a befektetés megtérülését. Kóka János a tegnapi bizottsági meghallgatáson arról is beszélt, hogy a magyar állam támogatja egy Délkelet-Európából hazánkba érkező gázvezeték tervét is. A fejlesztésben a Mol a magyar partner, amely főként maga biztosítaná a beruházás Magyarországra eső, több milliárd eurós költségeit. A bizottság több tagja felvetette, hogy hazánkban maga az orosz Gazprom is építhetne gáztározót. Az orosz vállalat ugyanis állítása szerint mindvégig maradéktalanul teljesítette nyugat-európai szállításait, ám a tranzit egy része Ukrajnában ‘eltűnt’. A magyarországi tározóval ennek a problémának is elejét lehetne venni. A gazdasági miniszter megfontolásra érdemesnek nevezte a javaslatot. Az ülésen szóba került a Türkmenisztánból származó gáz behozatala is. A Népszabadság úgy tudja, hogy ebből jelenleg az Emfesz Kft. értékesít a versenyszektorban működő cégek számára. Kóka János tegnap kitért az áram- és gázipar tervezett teljes liberalizációjára is, amelyre szerinte a korábban 2007 júliusára tervezett időpont helyett már jövő januárban szükség lenne. Ebben a kérdésben egyébként harmonikus együttműködés körvonalazódik a kormányoldal és az ellenzék pártjai között. Hazánk felelősségét is felveti az orosz-ukrán gázkonfliktusban a francia Le Figaro csütörtöki elemzése. Két közgazdász, Jacques Sapir és Maxime Petrovsky vitathatónak nevezte Ukrajna álláspontját a vitában. Kijev a nézeteltérés során Európát megpróbálta Moszkva ellen kijátszani, miközben Magyarország és Lengyelország ‘csak olajat öntött a tűzre’ - írták a szakértők. (Nszab. 12. old., MH 12. old., NSZ 5. old., NG 2. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet