BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Trükkös dohánygyárak, zavart adószakértők

2005. december 7. szerda, 08:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Furcsábbnál furcsább árcsökkentési akciókkal próbálják legyűrni versenytársaikat a reklámsorompók hagyta egyre szűkebb területen a cigarettagyártók. A blokkhoz járó ajándékok mellett, amelyeket gyakran már a bolt előterében, azaz nem a vásárlás helyén, így szabálytalanul osztogatnak, legújabban a cigarettásdobozra ragasztott 'visszajáróval', különböző címletű pénzérmékkel próbálják vásárlásra késztetni a dohányosokat. Ez viszont - mondják a szakemberek - adóügyi problémákat vet fel, ha ugyanis a cigarettát nem az adójegyen feltűntetett áron adják, az a jövedéki törvényt sérti, ha viszont az akció nem árcsökkentés, akkor az átadott összeg akár jövedelemnek is minősülhet, és adózni kellene utána. A fémpénz ugyanakkor lehetne 'kis összegű kifizetés' is, amikor a kifizető is (itt a dohánygyár) leróhatja az adót, ehhez viszont egy pontosan kitöltött, az adószámot és a lakcímet is szerepeltető írásos nyilatkozatot kellene kapnia arról, hogy vevője ezt az adóelszámolási módot akarja választani. Hogy ezt az adminisztrációt elkerüljék, a gyárak különböző trükkökhöz nyúlnak, például reprezentációs juttatásként számolják el az érmékre költött pénzt, ezzel viszont az a gond, hogy a reprezentáció az szja-törvény szerint természetbeni juttatás, itt viszont, mivel a gyár készpénzt ad át, ez szóba se jöhet. Az aprópénzes megoldással egyébként az egészségvédőknek is gondjuk van, azt mondják ugyanis, hogy a dobozra ragasztott érme leginkább a gyerekek és a fiatalok számára lehet vonzó. (Nszab., 13. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet