Már javában készül, és a tervek szerint 2010 első félévében véglegesítésre kerülhet a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Program aktualizált változata. Amennyiben a kormány jóváhagyja, és költségkeretet is rendel hozzá, felgyorsulhat a végrehajtása. Ez lényegében egy helyzetkép, kritikai elemzés, prioritások és javaslatok gyűjteménye egyben, amely a jövőben az élelmiszer-biztonság terén jelentkező legfőbb kihívásokat, feladatokat határozza meg - mondta Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója. Kidolgozásában a hivatal, a Magyar Tudományos Akadémia e célból létrehozott szakbizottsága, valamint az élelmiszer tárgyú kutatásokban érdekelt intézetek, civil szervezetek szakértői működtek közre. Az első nemzeti program kidolgozása óta számos változás ment végbe a hazai élelmiszer-biztonság javítása érdekében: többek között a helyes mezőgazdasági gyakorlat, az állatjóléti szabályok változása és betartatása, az élelmiszerlánc gyártó és forgalmazói részén a HACCP rendszer bevezetése és alkalmazása, valamint az EU veszélyjelző rendszeréhez, a RASFF-hez való csatlakozás, a hatósági ellenőrzési rendszer egy kézbe, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszerlánc-felügyeleti igazgatóságához kerülése mind ezt a célt szolgálta.
A következő időszakra szóló program ugyancsak az unió élelmiszer-biztonság termőföldtől az asztalig szemléletét, a fogyasztó-központúságot veszi alapul, ezen túlmenően az egyik legfontosabb alapelve az átláthatóság és a tudományos megalapozottság. Fő stratégiai céljai közé tartozik a környezetből eredő kedvezőtlen hatások és az élelmiszerláncból eredő szennyeződések csökkentése, továbbá az élelmiszerlánc egyszerűsítése, átláthatóvá tétele, illetve a felelős, tisztességes vállalkozások számának gyarapítása, működésének támogatása. Utóbbi érdekében pedig a hatósági ellenőrzések egységesítése és hatékonyságának javítása, valamint a hamisítások, csalások elleni küzdelem erősítése. Ugyancsak fontos prioritás az élelmiszer-biztonsági ismeretek és az igényesség elterjesztése, valamint a tudományos kutatás támogatása, eredményeinek hasznosítása. A stratégiai célok megvalósítása érdekében alprogramok készülnek, amelyek a jövő kihívásaira igyekeznek felkészíteni a hazai élelmiszerlánc szereplőit, köztük a fogyasztókat is, miközben hozzájárulnak a fogyasztók egészségének megőrzéséhez és az élelmiszerek biztonságába vetett bizalmának erősítéséhez - derült ki Farkas József, a MÉBiH Tudományos Tanácsadó Testülete elnökének a hivatal által november végén Élelmiszer-biztonsági kockázatbecslés Európában és hazánkban címmel rendezett konferencián tartott előadásából. Ezek közé tartozik például az élelmiszerek mikrobiológiai, toxikológiai szennyezettségének csökkentése, az élelmiszerek és a láncba bekerülő termékek hamisításának, szándékos szennyezésének megelőzésére, felderítésére való gyártói, hatósági és jogszabályi felkészülés, valamint a súlyos jogsértésekkel kapcsolatos bírósági gyakorlat felülvizsgálata. A jövőben több figyelmet fordítanának a hatóságok az érzékeny fogyasztói csoportoknak, mint az allergiásoknak vagy a cukorbetegeknek szánt élelmiszerek, ételek előállításának, forgalmazásának ellenőrzésére, továbbá az új eljárásokkal - mint a nanotechnológiával vagy génmódosított növények felhasználásával - készített élelmiszerek egészségügyi kockázatainak megítélésére.
