BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

E-hulladék: drágulhat a tévé

Bár a fogyasztók a törvény szerint ingyen szabadulhatnak meg az e-hulladéktól, a gyártók az évtized végéig beépíthetik az árba a hulladékkezelés költségeinek egy részét - írja a Magyar Hírlap.

2006. május 9. kedd, 08:39

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az e-hulladék kezeléséről szóló kormányrendelet mától hatályos módosítása a legkisebb boltokat is kötelezi a régi készülékek átvételére (eddig csak bizonyos alapterület feletti üzleteknek kellett a használt berendézesekkel foglalkozniuk, mától azonban nem számít a boltméret).

A rendeletmódosítás azt is pontosítja, hogy hol kell átvenni a régi készüléket. A törvény a birtokbavétel helyét jelöli meg, vagyis ha házhoz szállítják az új gépet, akkor ott kell átvenni a régit. Kelemen József, a környezetvédelmi tárca hulladékgazdálkodási osztályának vezetője szerint erre a pontosításra azért volt szükség, mert a kereskedők gyakran csak a boltban voltak hajlandók átvenni a régi készülékeket.

A gyártókra és az importőrökre - szerintük - nem csekély költséget ró az e-hulladék kezelési kötelezettsége, így várható volt, hogy a költségek egy részét a vásárlókkal fizettetik meg, noha az uniós alapelv az, hogy a fogyasztók ingyen szabadulhassanak meg az e-hulladéktól. A gyártók választhatnak: vagy fizetik a magas termékdíjat, vagy az előbbinek a felébe-harmadába kerülő licencdíj fejében egy közhasznú szervezetre bízzák a hulladékkal kapcsolatos teendőket. Utóbbi esetben a gyártók beépíthetik az árba az úgynevezett hulladékkezelési díjat, és így kompenzálják az abból származó költségeiket, hogy a 2005 augusztusa előtt más cégek által gyártott, gyakran már nem is létező márkákat, például a Szaratov hűtőt is át kell venniük.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet