Veszélyforrást jelentenek-e a kisebbségek és a menekültek? - erre a kérdésre keresett választ az a kutatás, melyet 13 volt szocialista országban és utódállamban végzett mérések alapján készítettek el. Összességében elmondható, hogy az emberek mintegy ötöde tartja veszélyforrásnak a kisebbségeket és a menekülteket, a helyzet azonban országonként meglehetősen különböző. Oroszországban tartanak leginkább a két csoporttól: a kisebbségektől 49, a menekültektől 38 százalék. Az átlagosnál nagyobb a félelem Csehországban és Szlovákiában, ahol 32, illetve 38, illetve 26, illetve a 32 százalék az aggodalmasok aránya. Bulgáriában (25, 15) és Romániában (14, 5) inkább a kisebbségektől tartanak, mint a menekültektől, míg Lettországban (9,23) épp fordított a helyzet. Magyarország azon országok közé tartozik, melyben az átlagosnál kevesebben tekintik veszélyforrásnak a kisebbségeket és a menekülteket. Előbbitől a lakosság 14, utóbbitól 18 százaléka tart.
(Nszab, 4. old.)
