BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Auchan sem fizetne iparűzési adót

2005. július 25. hétfő, 08:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Folyamatosan nő azoknak a cégeknek a száma az országban, amelyek fellebbezést nyújtanak be az iparűzési adó fizetése ellen - írja a Magyar Nemzet. Azok a vállalkozások, amelyek kifogással élnek, arra hivatkoznak, hogy az EU-tagállamok csak egy forgalmi alapú adónemet vethetnek ki, ez pedig az áfa. Az Auchan Magyarország Kft. például levélben fordult az ügyben a budapesti Főpolgármesteri Hivatalhoz, egy távközlési betéti társaság pedig Brüsszelben tett panaszt. A fővárosban mintegy 80 cég jelezte, hogy nem kíván iparűzési adót fizetni. Oszkó Péter, a Deloitte adószakértője jó esélyt lát arra, hogy az Európai Bíróság az uniós irányelvekkel ellentétesnek minősíti majd a magyar helyi adónemet. Kérdés ugyanakkor, hogy az eddig befizetett adó visszatérítését az ország EU-csatlakozása, vagy pedig a panaszok benyújtása óta eltelt időhöz viszonyítva állapítják-e majd meg. A települések viszont vélhetően nem tudják majd visszaadni a befizetéseket, és ebben az esetben az állam - várhatóan a következő ciklusban - több százmilliós kiadásnak nézhet elébe. Tavaly 310,5 milliárd forintos bevételre tettek szert a helyhatóságok iparűzési adóból. Oszkó Péter hangsúlyozta: nem elég levelet küldeni az önkormányzatnak, hanem jogi lépéseket is kell tenni az iparűzési adó fizetésének elkerülésére. Elkán László, a PricewaterhouseCoopers igazgatója a Népszabadságnak elmondta: veszélyes játékot játszanak azok a vállalkozások, amelyek nem fizetik az iparűzési adót, elképzelhető ugyanis, hogy az Európai Bíróság nem visszamenőleges hatállyal rendeli el az adónem visszavonását, és ebben az esetben az önkormányzatok bírsággal terhelten hajtják be a kintlevőséget. (MN júl. 23., 1., 11. old., Nszab. júl. 23., 12. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet