A becslések szerint a tervezettnél 10 százalékkal kevesebb adó folyt be az első félévben a központi költségvetésbe a dohánytermékek jövedéki adójából. Idén 15-20 százalékkal emelkedett a cigaretta kiskereskedelmi ára, miközben a tavalyi 19,3 milliárd szál után ebben az évben 15,1 milliárd szálra csökkenhet a belföldi fogyasztás. A felmérések azt mutatják, hogy a dohányosok nem szoktak le szenvedélyükről, inkább az olcsó termékeket keresik. A legolcsóbb cigarettát az Imperial Tobacco kínálja: a Paramount doboza 390 forintba kerül. Egyre népszerűbb a vágott dohány is: az 1998-as 210 tonnás fogyasztás tavaly 1400 tonnára emelkedett, idén pedig 1500-1600 tonnás kereslet valószínűsíthető. Piaci hírek szerint a dohánygyárak fontolgatják, hogy néhány márkájuk vágott dohányból készült változatát is piacra dobják. Olcsósága miatt hódít a cigarettapapírba csomagolható pipadohány is. Ebből két doboz cigarettának megfelelő mennyiség 220-240 forintba kerül. A pipadohány ugyanakkor mindössze 25 százalékkal adózik, szemben a cigaretta 47 százalékos adójával. Egyre nagyobb számban fogynak az illegálisan behozott termékek. Becslések szerint az ukrán Priluki teszi ki a hazai fogyasztás 9 százalékát. A feketekereskedelemben 260-280 forintért kapható árucikk Ukrajnában 70-80 forintba kerül. A szintén EU-tag Szlovákiában a legkedvezőbb árfekvésű füstölnivaló dobozonként 310 forintért vásárolható meg, miközben ennek hazai ára 450 forint. Északi szomszédunkból naponta 800 szál hozható be. (Nszab. okt. 16., 13. old.)
