BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaütött a drága cigaretta

2004. október 18. hétfő, 08:04

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A becslések szerint a tervezettnél 10 százalékkal kevesebb adó folyt be az első félévben a központi költségvetésbe a dohánytermékek jövedéki adójából. Idén 15-20 százalékkal emelkedett a cigaretta kiskereskedelmi ára, miközben a tavalyi 19,3 milliárd szál után ebben az évben 15,1 milliárd szálra csökkenhet a belföldi fogyasztás. A felmérések azt mutatják, hogy a dohányosok nem szoktak le szenvedélyükről, inkább az olcsó termékeket keresik. A legolcsóbb cigarettát az Imperial Tobacco kínálja: a Paramount doboza 390 forintba kerül. Egyre népszerűbb a vágott dohány is: az 1998-as 210 tonnás fogyasztás tavaly 1400 tonnára emelkedett, idén pedig 1500-1600 tonnás kereslet valószínűsíthető. Piaci hírek szerint a dohánygyárak fontolgatják, hogy néhány márkájuk vágott dohányból készült változatát is piacra dobják. Olcsósága miatt hódít a cigarettapapírba csomagolható pipadohány is. Ebből két doboz cigarettának megfelelő mennyiség 220-240 forintba kerül. A pipadohány ugyanakkor mindössze 25 százalékkal adózik, szemben a cigaretta 47 százalékos adójával. Egyre nagyobb számban fogynak az illegálisan behozott termékek. Becslések szerint az ukrán Priluki teszi ki a hazai fogyasztás 9 százalékát. A feketekereskedelemben 260-280 forintért kapható árucikk Ukrajnában 70-80 forintba kerül. A szintén EU-tag Szlovákiában a legkedvezőbb árfekvésű füstölnivaló dobozonként 310 forintért vásárolható meg, miközben ennek hazai ára 450 forint. Északi szomszédunkból naponta 800 szál hozható be. (Nszab. okt. 16., 13. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet