A kilenchavi 1284 milliárd forint után októberre 50,7 milliárd forintos államháztartási hiányt vár önkormányzatok nélkül a PM - jelentette be a tárca politikai államtitkára. Katona Tamás elmondta: a tízhavi deficit ezzel 1334,8 milliárd forintra nő, de nem változik az egész évre vonatkozó 1335,1 milliárdos hiánycél. A központi költségvetés októberben 4,2 milliárd forint többlettel zár, a társadalombiztosítási alapoknál viszont 55,2 milliárd forintos hiány várható. Október közepéig 63,5 milliárd forintos evabevétel folyt be a költségvetésbe, s év végéig további egymilliárd forintra számítanak. A PM novemberben 100 milliárd forintos hiánnyal, decemberben ugyanekkora többlettel számol. A kormányzat pénteken benyújtotta a parlamentnek a költségvetési törvényjavaslat kiegészítését, köztük az idei és a jövő évre vonatkozó eredményszemléletű (ESA) államháztartási adatokat. A PM szerint az államháztartás idén 1083,7 milliárd, jövőre 1046,7 milliárd forintos deficittel zárhat, vagyis a hiány a GDP 5,3 százalékáról 4,7 százalékára csökken. A deficit 2006-ra 4,1 százalékra, 2007-re 3,4 százalékra javul. A költségvetési tervezet első ízben tartalmaz olyan adatsort, amely a magánnyugdíjpénztéri befizetésekkel korrigálja a számokat. Ezt a módszert még nem fogadta el az EU, de már alkalmazzák Hollandiában és Lengyelországban. A magánkasszákba idén várhatóan 168,1 milliárd, jövőre 211,2 milliárd forintot fizetnek be a tagok, s ezek az összegek 2004-re a GDP 4,5 százalékára, 2005-ben 3,8 százalékára, 2006-ban 3,1 százalékára szorítják le az államháztartási hiányt. (NSZ okt. 16., 5. old., Nszab. okt. 16., 13. old., MH okt. 16-17., 9. old., MN okt. 16., 11. old., VG okt. 18., 4. old., NG okt. 18., 3. old.)
