BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fellélegezhetnek a bortermelők

2004. szeptember 22. szerda, 07:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU borirányító bizottsága hozzájárult ahhoz, hogy csak az 500 hektónál több bort előállító termelőknek kelljen a törkölyt a kijelölt lepárlókba szállítaniuk. (Az eredeti uniós előírás szerint a 80 hektoliternél több bort vagy mustot előállító borosgazdáknak kellett volna ezt megtenniük.) A kisebb pincészetek így a keletkező mellékterméket komposztálhatják, elégethetik, pálinkát főzhetnek belőle, vagy felhasználhatják azt talajjavításra, ám ezt a pincekönyben kell vezetni, és a VPOP ellenőrizheti. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának becslése szerint az országban legalább 72 ezer tonna törköly keletkezik, ennek harmada, 24 ezer tonna az évi 80 hektónál kevesebb bort előállító pincészetekben. A mostani döntés nyomán további 12-15 ezer tonna törköly sorsáról dönthetnek maguk a gazdák, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal lepárló-pályázatán nyertes, 40 ezer tonna kapacitású kunfehértói Arany Kapu Rt. ügyvezető igazgatója ezért attól tart, hogy a feldolgozót a felesleges kapacitások lekötése miatt veszteség éri. (Nszab., 15. old., VG 3. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet