Medgyessy Péter miniszterelnök ma részt vesz az egészségügyi tárca felső vezetői értekezletén, ahol az egészségügyi reformkoncepcióról tárgyalnak. A törvénytervezet ezt követően a kormány elé kerül, s egyes hírek szerint még a héten bejelentik, hogy elindul az ágazat átalakítása. A reform lényegi eleme a Radnai György nevéhez fűződő ellátásszervezés bevezetése, melynek értelmében a profitorientált szervezők mellett kiemelt szerepet szánnak a szakmai szervezetek és az önkormányzatok részvételével megalakuló regionális fejlesztési tanácsoknak. A hét régió ellátásszervezésére pályázóknak az adott terület lakosai után járó fejkvóta egy százalékát készpénzben kellene letenniük. Elképzelések szerint az így képződő mintegy 10 milliárd forintból finanszíroznák az ágazatban szükséges fejlesztéseket. Az összeg 30 százalékát a kormány, 70 százalékát a területi regionális tanácsok ítélnék oda. Egyes szakértők úgy vélik: ez az összeg forrása lehetne az uniós pályázati pénzek elnyeréséhez szükséges önrésznek. A Népszabadság szerint az egészségügy 170 milliárd forintra pályázhat eséllyel, ehhez azonban a jelenlegi szerkezettel nem lehet hozzáférni. A Népszava úgy tudja, az egészségügyi reform irányítását Kökény Mihály tárcavezető veszi át az egészségügyi kormányzattól a pénzügyminisztériumba távozó Radnaitól.
(Nszab, 1., 7. old., NSZ 4. old.)
