BUX 139467.42 0,12 %
OTP 45420 0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállt a kartellvád - Rekordösszegű büntetést kaptak az autópálya-építők

2004. július 23. péntek, 08:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Összesen 7 milliárd 43 millió forint bírságot szabott ki nem jogerősen a Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a kartellgyanú miatt indított verseny-felügyeleti eljárás tárgyalásán a 2002 végén kiírt sztrádaberuházások jogát elnyert öt nagy magyar autópálya-építő cégre. A Strabag Rt.-nek 2,468 milliárd, a Betonút Rt.-nek 2,212 milliárd, a Hídépítő Rt.-nek 1,371 milliárd, az Egút Rt.-nek és a Debmút Rt.-nek 496-496 millió forint bírságot kell fizetnie. Az eljáró versenytanács elnöke a zárt ülést követő nyilvános ítélethirdetéskor elmondta: a társaságok versenykorlátozó módon osztották fel egymás között a Nemzeti Autópálya Rt. által kiírt és 2002 végén zárult nyílt közbeszerzési eljárás során négy autópálya-szakasz 128 milliárd forint értékű megbízását. (Az NA Rt. 2002 végén döntött arról, hogy az M7-es autópálya Becsehely, Letenye és az M70-es autóút Tornyiszentmiklós-Letenye közötti szakaszát 45 milliárd forintos ajánlatával a Strabag Rt. építheti meg. A Hídépítő Rt.-Betonút Rt. által alkotott konzorcium 65 milliárd forintos ajánlatát fogadták el az M7-es autópálya Ordacsehi-Balatonszárszó közötti szakasza kivitelezésére. Az Egút Rt.-Debmút Rt. pedig az M3-as autópálya Polgár-Görbeháza közötti szakaszának megépítésére nyert el megbízást, amelyet 18 milliárd forintért vállalt.) A versenytanács szerint a cégek előzetesen megállapodtak egymás közt, hogy melyik pályázó melyik autópálya-szakaszt kivitelezését szerzi meg, és abban is megegyeztek, hogy a fővállalkozó melyik céget vonja be alvállalkozóként az összesen 60 kilométer hosszú építkezések során. A versenytanács gyanúját azok a feljegyzés-másolatok támasztották alá, amelyek a háttéralkuk részleteit tartalmazzák, és amelyeket a Strabag Rt.-nél végzett helyszíni kutatások során kerültek elő, bár a testület úgy véli, a Strabag nem játszott vezető szerepet a megállapodás kidolgozásában. A részben kézzel írott jegyzetekben konkrét összegek szerepelnek arról, ki mennyit ígér egy-egy szakasz megépítéséért, és a többiek hány százalékkal magasabb árat jelölnek meg, hogy a "kiválasztott" befutása biztos legyen a tenderen. Az érintett cégvezetők, akik egyébként elismerik, hogy az ő kézírásukról van szó, azzal védekeznek, hogy a feljegyzések egy része az eredményhirdetés után született, de ennek ellentmond, hogy jegyzetekben szereplő, illetve a kihirdetett adatok kis mértékben eltérnek egymástól. Más számadatokat az eredményhirdetés előtti "tippeléseknek" neveztek, ám ezek a "tippek" olyan részletesek voltak, hogy számos alvállalkozót is tartalmaztak, egyes nyertes cégek pedig az "előzetes" jegyzetek szerint a vesztes cégeket - versenytársaikat - előre leegyeztetett módon alvállalkozóként akarták bevonni. A vállalatok a határozat ellen annak kézhezvétele után 30 napon belül beadhatják fellebbezésüket a GVH-nál, ami a Fővárosi Bírósághoz kerül. Az Népszabadság úgy tudja, a megbírságolt cégek egyike sem tartja jogosnak a döntést, így azt mindenképp bíróságon támadják majd meg, és minden valószínűség szerint azt is kérni fogják, hogy függesszék fel a rájuk kirótt bírság befizetésének kötelezettségét. Az eddigi tapasztalatok szerint a bíróságok nem szívesen adnak helyt ilyen indítványoknak, ám legutóbb a több száz millióra bírságolt mobil- és a mozicégek ügyében megtették ezt, így akár még évekbe is telhet, míg jogerős bírósági döntés születik arról, hogy jogos volt-e a versenytanács döntése. Ha végül elmarasztaló ítélet születik, a közbeszerzések kiírói öt évre dönthetnek úgy, hogy kizárják az érintett társaságokat a versenyből, ez azonban nem kötelező. A vitatott építési munkák egyébként zavartalanul folynak. (NG 1., 4. old., VG 1., 9. old., MH, 1., 9. old., Nszab., 1., 15. old., NSZ., 1., 9. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet