A kínálat szűkítésére kényszeríti a vendéglátó helyeket a jövedéki törvény módosításában előírt kötelező napi italleltár (stand) - állítja a Magyar Vendéglátók Ipartestülete elnöke. Háber Tamás szerint a világon egyedülálló törvénynek az lesz a következménye, hogy augusztustól a vendéglátó helyek minimális készlettel és fajtaválasztékkal dolgoznak majd, hogy elkerüljék a pontatlan standolásért járó félmillió forintos büntetést, a többletmunka miatt kocsmák mennek tönkre, de az italhamisítás megfogására született jogszabály a borászokat is megritkítja majd. Háber szerint a vendéglátósokat inkább mobil laborokkal kellene ellenőrizni, a mennyiségi kontrollnak pedig a bortermő vidékeken lenne értelme. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) főtitkár-helyettese vitatja Háber állításait. Horváth Csaba szerint a vendéglátósok eddig is standoltak, akár naponta többször is, így nincs szó pluszmunkáról, inkább az ellenőrzéseket akarják elkerülni, a törvénymódosításnak pedig nem a hamisítás visszafogása a célja, hanem a jövedéki adó beszedése, erre pedig jó, hiszen a vendéglátó helyek ellenőrzésével lefedetté válik a szeszek teljes termékpályája. (MH 10. old.)
