Évente több száz perbe bocsátkozik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, hogy a kórházi kezelés költségeit behajtsa a sérülések okozóin. Az év első felében 650 ilyen per indult javarészt munkáltatók, 10 százalékban pedig magánszemélyek ellen. Szeptemberig összesen 1,2 milliárd forintot szerzett így vissza az OEP. Míg a munkahelyek többnyire azért fizetnek, mert nem biztosítanak védőfelszerelést alkalmazottaiknak vagy nem ellenőrzik azok használatát, addig a magánszemélyeket általában felelőtlen állattartás, kocsmai verekedés vagy a ház előtti terület elmaradt karbantartása miatt kötelezik az orvosi költségek megfizetésére. A síkos járdán való elcsúszás miatti törés számlája több százezer vagy akár egymillió forintra is rúghat, egy kocsmai verekedésben eltört orrcsontért pedig 150 ezer forintot kellett fizetni. Az idén eddig 33 ezer vizsgálat után 5150 fizetési felszólítást postáztak. Az esetek 90 százalékában azonnal kiegyenlítették a számlát, így az ügyek 10 százaléka végződött perrel. (Nszab. 4. old.)
