A nemzeti jövedelem majd tíz százaléka fölött rendelkeznek az orvosok: jóval több mint ezermilliárd forint közpénzt költenek gyógyszerek, terápiák, kórházi kezelés rendelésével, táppénzbe vétellel vagy leszázalékolással. A kísértés óriási, a szankcióval végződő korrupciós esetek száma viszont elenyésző. Tavaly alig több mint 400 millió forintnyi támogatást vontak vissza megalapozatlan utalványozás miatt, és 10-12 orvos receptírási jogát függesztették föl 3-6 hónapra. A Tárki hálapénz- felmérése szerint egy éjszakai ügyeleti kiszállást az orvosok 763, a lakosság pedig 857 forintra taksál, egy nőgyógyászati rutinvizsgálatnál ez az összeg 1231, illetve 860 forint, egy szülésnél 19340, illetve 10982, egy mandulaműtétnél 5301, illetve 3561, egy szívoperációnál pedig 48750, illetve 28967 forint. Egy munkaképes ember leszázalékolását csak az orvosok "árazták be", mégpedig 32 ezer forintra. A Világgazdaság arról ír, hogy az uniós csatlakozás óta 325 orvos kért külföldi munkavállaláshoz igazolást a kamarától, a keleti országokból helyükre jövők pedig nem pótolják a kórházak 20-30 százalékos orvoshiányát. (Nszab. 1., 8. old., VG 4. old.)
