BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Töltő nélkül is árulná telefonjait a Nokia

Az egyre kisebb és újrafelhasználható anyagokból készülő csomagolás mellett számos szoftveres megoldást biztosít a Nokia a felhasználók környezettudatosságának erősítéséhez.

2009. december 16. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Nokia tervei szerint a jövő év elején néhány kivételtől - Indiától és Latin-Amerikától - eltekintve minden piacán bevezeti a fóliázás nélküli, két színnel nyomott csomagolóanyagokat - mondta Ulla Uimonen, a vállalat csomagolásért és dizájnért felelős vezetője a cég videokonferenciáján. Az új dobozok 95 százalék papírt és öt százalék műanyagot tartalmaznak, felerészben újrahasznosított anyagokból készülnek és teljes egészében újrahasznosíthatók. A 2005 és 2008 közötti időszakban 60 százalékkal csökkent a csomagolásra használt papír mennyisége, átlagosan 160 grammról 59 grammra. Idén az egész termékportfólióra kiterjesztette a társaság a szállítás szempontjából előnyösebb dobozos csomagolási módot, jelenleg a készülékek 80 százaléka ebbe a körbe tartozik, ami optimális közúti és légi szállítást tesz lehetővé - tette hozzá Uimonen. A Nokia idén kezdte meg egyes piacain a töltő nélküli értékesítést, ami további méretcsökkentést tesz lehetővé, e megoldás tömeges alkalmazása azonban a vásárlói fogadtatástól függ.

Egy átlagos mobiltelefon hároméves életciklusa - a gyártástól az újrafeldolgozásig - 270 megajoule energiát igényel és 17,5 kilogramm szén-dioxid kibocsátását eredményezi - mondta Markus Terho, a Nokia környezeti ügyekért felelős igazgatója. E terhelés közel felét az alapanyagok kitermelése jelenti, míg a tulajdonképpeni gyártás és szállítás 21, a használat pedig 30 százalékban felelős érte. A legújabb generációs töltők terheletlen állapotban a korábbiaknál harmincszor kevesebb energiát fogyasztanak, ennek ellenére a közel egymilliárd Nokia telefont használó százezer háztartásnak elegendő energiamennyiséget takaríthatna meg, ha nem hagynák a töltőt a konnektorban - hangsúlyozta Terho, hozzátéve: az újabb modellek már figyelmeztetik a felhasználót erre a műveletre. A Nokia emellett 85 országban, közel ötezer újrahasznosító pontot működtet, ahol a már nem használt telefonok adhatók le. Lapunk kérdésére Markus Terho elmondta: jelenleg Indiában és Kínában a legnépszerűbb ez a program, de számos más országban is folytatnak marketingtevékenységet a visszaszolgáltatás erősítésére.

A szoftveres megoldások közül a Green Explorer a fenntartható fejlődés jegyében ad információkat a környezetbarát életmódhoz és utazáshoz, együttműködésben többek között az Unescóval és a WWF-fel. A mi:kompenzálunk nevű alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók kiszámítsák, utazásaik, illetve mindennapi életük során mennyi szén-dioxidot termelnek. A JPMorgan Climate Change együttműködésében készült szoftver letöltésével a telefonról elérhetővé válik a kalkulátor, amelynek segítségével az ökológiai lábnyom ellentételezésére szolgáló összeget akár rögtön át is utalhatják a felhasználók, főleg fejlődő országokban működő projektek támogatására.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet