BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Autósok, figyelem! Duplájára drágul az alkalmi autópályázás

Vasárnaptól emelkednek az autópályák úthasználati díjai, és megszűnik a (D1-díjkategóriájú) személyautókra érvényes négynapos e-matrica. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tájékoztatása szerint ugyanakkor a pótdíjfizetés határideje 30 napra nő.

2012. január 1. vasárnap, 10:47

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az autósokat 2012 január 1-jétől nem csak a baleseti adó, az áfaemeléssel újra növekvő üzemanyagárak, az átírási illeték emelkedése sújtja - igaz, a regadó csökken -, hanem az autópályadíjak felsrófolása is.

A D1 kategóriában az úthasználati jogosultság havi 4780, az évi 42 980 forintra nő. Sovány vigasz, hogy a hetijegy a nevével ellentétben valójában 10 napos lesz, ára pedig 2975 forint. Az eddig 1650 forintba kerülő négynapos matrica megszűnése egyben azt is jelenti, hogy az alkalmi autópályázás közel a duplájára drágul a 2011-eshez képest.

A minisztérium díjrendelete alapján az útdíjak négy díjkategóriában átlagosan 7,5 százalékkal emelkednek. A motorosok örülhetnek: a  motorkerékpár után fizetendő heti úthasználati jogosultság 1470 forintért szerezhető be, ami kevesebb, mint a négynapos D1-es matrica 2011-es ára.

Januártól a díjköteles utak jogosulatlan használata esetén fizetendő pótdíjak mértéke és a fizetési határidő is módosul. Ez utóbbi az eddigi 15 napról 30 napra emelkedik. A személyautóknál a pótdíj 30 napon belül fizetve 14 875, míg azon túl 59 500 forint. Tavaly 15 napon belül befizetve a pótdíj 13 750, azon túl 68 750 forint volt.

A 2011-ben vásárolt éves e-matricák érvényességi ideje 2012. január 31-ig tart.

Economx
Economx
MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet