BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Robbanás előtt a flottaautó-piac?

Több nagyvállalat komolyabb flottabeszerzése is napirendre kerülhet a következő hónapokban, ami jelentős hatással lehet a lassú növekedésben lévő hazai autópiacra - állítják a Napi Gazdaság online által megkérdezett flottakezelők.

2011. június 10. péntek, 15:07

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyelőre csak óvatosan, de a nagy flottacégek is bizakodnak - derül ki az online Napi Gazdaság online által megkérdezett piaci szereplők beszámolóiból. A visszafogott optimizmus oka az idei év első négy hónapjában tapasztalt bő tízszázalékos autópiaci növekedés, az újautó-vásárlók többsége - jelenleg 72 százaléka - pedig továbbra is céges vevő.

A flottakezelők elmondása szerint a tavalyi évben számolhattak új partnerekkel. \"Kevés olyan új cég jelenik meg a portfólióban, amely korábban belsőleg oldotta meg flottája kezelését és most döntött a tevékenység kiszervezése mellett, az állami szektort pedig beszerzési stop jellemezte az elmúlt évben\" - árulta el Pesti Tímea, a Leaseplan kereskedelmi igazgatója. Az új kishaszonjárművek forgalomba helyezése mindeközben közel harmadával emelkedett, ami egyrészt jelzi a termelő és kereskedő cégek aktivitását, másrészt a korábban túlfuttatott autók cseréje jelenik meg ebben a folyamatban - osztja meg tapasztalatait Zs. Nagy István, a K&H Lízingcsoport flotta üzletágának vezetője. Mindemellett a kishaszonjárművek iránt a használtautó-piacon is élénkülő kereslet mutatkozik, ami az árak emelkedését hozza magával.

A Leaseplan tapasztalatai szerint éppen az elmúlt időszakban történtek tender-kiírások, melyek eredményei a következő hónapokban realizálódnak majd. A K&H flotta üzletága szerint nagyobb flottáknál korábban megfigyelhető a futamidő kitolása, az optimális futamidő elérése - amely felett, a megnövekedett fenntartási költségek miatt, már nem gazdaságos a gépkocsi üzemeltetése - pedig növelheti az idei flottacserék volumenét. A korábban meghosszabbított szerződések futamidejét már nem érdemes tovább növelni, hiszen az 5-6 évnél többet futó gépjárművek karbantartási költségei jelentősen megugranak.

A válság hatására a legtöbb vállalat kisebb-nagyobb mértékben korlátozta a cégautók magánhasználatát - legalábbis ezt tapasztalta a Leaseplan. A flottakezelő által 2010 végén, a legnagyobb 50 ügyfél körében végzett felmérés szerint a cégek többsége a flottapolitika tekintetében nem kezeli magas prioritásként a környezettudatosság ügyét. A tudatos zöld-flotta menedzsment tehát továbbra sincs fókuszban, de némi változás már tapasztalható, például egyre több nemzetközi vállalat szabja meg, hogy az új autók beszerzésekor legfeljebb mekkora széndioxid- kibocsátással rendelkező gépjárműveket rendelhetnek.

Vida Ferenc
Vida Ferenc

Ez is érdekelhet