Alapvető változásokat jósol a következő esztendőre a magyarországi autópiacon a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz), a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE), valamint a Magyar Lízingszövetség részvételével megalakult iparági nagykoalíció. Gablini Gábor, a Gémosz elnöke hangsúlyozta: olyan szokatlan helyzet állt elő a hazai piacon, hogy az autóipari lánc valamennyi eleme drágul a gyártástól kezdve a járműveken keresztül a finanszírozásig.
A magyar autópiaci nehézségek azonban nem csak a pénzügyi válságra vezethetők vissza közvetlenül és kizárólag: az elmúlt évek túlerőltetett eladásai, a hitelből megvalósított beruházások és az extrém jutalékok azt a helyzetet eredményezték, hogy a gépjárműpiac már a válság előtt felélte tartalékait. A Gémosz elnöke szerint Magyarországon az elmúlt négy évben úgy működött a gépjármű-finanszírozás, mint az Egyesült Államokban a subprime válságot kiváltó ingatlanhitelezés. Ez a gyakorlat Erdélyi Péter, az MGE társelnöke szerint a fogyasztókat hozta a legnehezebb helyzetbe. Számos autótulajdonos nem tud ugyanis "kiszállni" járművéből, az akár tízéves futamidőre felvett hitel ugyanis a jármű értékét is jócskán meghaladja.
A lízingszövetség elnöke elmondta: a lakossági finanszírozásból rövid időn belül eltűnnek a frank- és a jenhitelek, ezek helyét pedig magasabb kamatot jelentő euró-, illetve forinthitelek veszik majd át. Mészáros György mindehhez hozzátette, hogy jövőre már a kockázati kondíciók is jelentősen szigorodnak, az autóvásárlást hitelből tervezőknek magasabb önrész megfizetése mellett rövidebb futamidővel kell számolniuk.
A magyarországi autóértékesítés strukturális problémái nyomán jövőre a piac visszatérhet egy 6-8 évvel ezelőtt jellemző gyakorlathoz, amely azonban az importőrök számára egyensúlyosabb helyzetet jelent. A kis- és nagykereskedelmi viszonyok a közeli jövőben jelentős struktúraváltás előtt állnak: az autóipari nagykoalíció tagjai az importőrök számára azt az ajánlást fogalmazták meg, hogy térjenek vissza a nettó-nettó kereskedelemhez. Ennek nyomán azok a fogyasztók esnek ki a potenciális vásárlói körből, akik racionális alapon eddig sem engedhették volna meg maguknak a járművásárlást, de normalizálódhat az autók túlfinanszírozottsága is.
Erdélyi Péter mindezek mellett úgy látja: a válság kedvező hatásokat is hozhat. A hazai autóértékesítési gyakorlat várható változásával, a hosszú futamidejű konstrukciók megszűnésével rövidül a járművek használati ideje, az ebből adódó keresletélénkülés pedig jótékonyan hat majd az értékesítésre is. Gablini Gábor szerint az autóipar nehéz helyzete ellenére is jövőre mintegy 140-150 ezer új autó eladásával lehet számolni Magyarországon.
