Az idei év egyik legfontosabb tapasztalata, hogy elindult a korrekció az autópiacon. Erre szükség is volt, mert a korábbi években meglehetősen túlfűtötté vált a piac, amiben szerepet játszottak például az "extrém" finanszírozási konstrukciók is - mondta a NAPI Online-nak az évet értékelve Gablini Gábor, a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke.
A számokat tekintve folytatódott a piacszűkülés. A múlt évben - a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) adatai alapján - 199 068 új személyautó talált gazdára Magyarországon, ami a tavalyelőtti teljesítményhez képest 4,3 százalékos visszaesést jelentett, az idén pedig 185-190 ezer darabos eladással lehet számolni. (A pontos adatokra még várni kell.)
A korrekció és a megszorító intézkedések eredményeként jövőre további csökkenés, azaz 160-180 ezer darabos eladás várható 2007-ben, majd a következő években nagyjából ezen a szinten stabilizálódhat az értékesítés. Később indulhat meg a bővülés, de akkor sem várható kiugró növekedés, inkább egészséges gyarapodás jellemezheti majd a piacot, vagyis visszatérhet a 200 ezres darabszám. A közeljövőben valószínű zsugorodás ellenére nem kell vészforgatókönyveket készíteni, a magyar újautó-piac az Európai Unióhoz legutóbb csatlakozó országok közül a második legjobb - mondta Gablini Gábor.
A szakember kifejtette: a korrekció másik jele, hogy azok a márkakereskedők, akik sokat kockáztattak vagy túl gyorsan növekedtek bedobták a törülközőt. Több márka esetében is előfordult ilyen eset, bár egyelőre senkit nem kívánt nevesíteni az elnöke, aki annyit azonban elárult, hogy a bukott szalonokat szakmai befektetők, akik között akadnak külföldiek is, vásárolják/vásárolták meg. Több ilyen tranzakció is lezajlott az utóbbi hetekben - Gablini ennek kapcsán elmondta: jövőre ki fog derülni, mely dealerek mentek tönkre és ki az új szakmai befektető.
A letisztulási folyamat során erősödhet a koncentráció, s emellett várhatóan eltűnnek a már említett, a piaci verseny által kikényszerített, nagyon hosszú – akár 120 hónapos – futamidejű, „nullaszázalékos” hitelkonstrukciók, amelyek piacromboló hatásúak. Az elnök jelezte: a szövetség a lízingcégekkel, bankokkal is konzultáltak erről, s benyújtották javaslataikat. Hozzátette: a vevők érdekében is szükség van arra, hogy ezek az elsőre jól hangzó konstrukciók valójában nem olyan kedvezőek.
Mindenkinek vannak ismerősei, akik a jól bevált boltból szerzik be az adott terméket, legyen szó például hentesről, bízva abban, hogy a kereskedő nem veri át a vásárlót - fogalmazott Gablini. Szerinte az autóvásárlást is bizalmi alapokra kell helyezni, s hinni kell azoknak a érveléseknek, hogy a jövedelmezőséget nem javító hitelezési megoldások a vásárlók számára sem jelentenek jót. Európában több helyen tilos ilyen finanszírozási metódusokat kínálni, Ausztriában például előírják, hogy a vásárló az autó értékének legalább 20 százalékát fizesse ki saját erőként.
