BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb világvége Amerikában

Először a világtörténelemben több Toyota fogyott az USA-ban, mint Ford.

2006. augusztus 3. csütörtök, 10:36

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Először fordult elő az autózás történetében, hogy egy hónap alatt több Toyotát vettek az amerikai vásárlók, mint Fordot. Júliusban az előzetes adatok szerint 17 ezerrel fogyott több a japán cég autóiból, mint a tömeggyártást feltaláló amerikai autógyár termékeiből – írja a seattepi.com. A tradicionális japán-amerikai ellentét és a Ford nimbuszának tükrében ez akkor is óriási fordulat, ha éves szinten még a Ford a második az USA autópiacán és a Toyota főnöksége is óvatosan nyilatkozik, mondván: egy hónap adatait nem lehet tendenciára utaló jelként értékelni.

A fejlemények hátterében a gallononként (3,8 liter) 3 dollárra emelkedő üzemanyagárak állnak, ugyanis ezek miatt nő a takarékosnak tartott japán autók iránti kereslet és csökken az amerikai gyártók benzinzabáló SUV-jai, illetve kisteherautói iránti érdeklődés.
Júliusban összesen 1,49 millió új jármű kelt el az USA autópiacán, ami 17,4 százalékos visszaesés 2004 júliusához képest. A piacvezető General Motors 22,2 százalékos csökkenésről számolt be, ezen belül kisteherautói értékesítése 31,2 százalékkal zuhant, míg személyautóból 2,7 százalékkal többet adott el. A Ford egykor az egész autópiacot verő modelljeiből 35,2–45,6 százalékkal kevesebbet adott el a múlt hónapban, mint egy évvel korábban. Eközben a Toyota 11,7 százalékos forgalomnövekedésről számolt be, ezen belül személyautói 19,8 százalékkal fogytak jobban.

A fejlemények arra késztették a világ harmadik legnagyobb autógyártóját, hogy „gyámság alá helyezze” Bill Fordot - ezentúl Kenneth Leet befektetési bankár látja el tanácsokkal a cég első emberét. A BBC híre szerint szakértő feladatkörébe tartozik az esetleges gyártói szövetségek, illetve gyárleválasztások áttekintése. Szakértők arra számítanak, hogy az amerikaiak márkagyűjteményének angol ikonja, a Jaguár kerülhet hamarosan eladósorba.

Végül az utóbbi napok csapásainak sorába illeszkedik az is, hogy a Ford kénytelen volt a korábbi 131 millió dollár majdnem duplájára, 254 millióra növelni második negyedéves veszteségadatát. A változás okaként az elbocsátásokkal kapcsolatos költségeket jelöltek meg.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet