BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egymilliárd dollárt buktak a brit adófizetők a Roveren

Az utolsó tömegtermelést folytató brit autógyár, a Rover bukása összesen 1,1 milliárd dollárjába került az ottani adófizetőknek.

2006. július 25. kedd, 10:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Figyelembe véve a Rovernek adott, a tavaly csődbe ment autógyárban bennragadt állami hiteleket, illetve a cég által hátrahagyott nyugdíjalapon tátongó pénzügyi lyukat, összesen 600 millió angol fontot, azaz 1,1 milliárd dollárt vesztett a brit állam a cég bukásán – derül ki az ottani számvevőszék, a Public Accounts Committee jelentéséből.

A korábban hatezer embernek munkát adó gyár dolgozói közül kétezer még mindig az utcán van és további több ezer munkahely szűnt meg a beszállítóktól kezdve az üzem körüli kocsmákig a helyi ipar és kereskedelem sok vállalkozásánál. A bizottság ugyanakkor megállapította azt, hogy a helyhatóságok jó munkát végeztek a nagy probléma kezelésére: ha ezek nem kezdik el már évekkel korábban a környező gazdasági tevékenységek szerkezetének átalakítását, akkor sokkal nagyobb lett volna a baj.

A jelentésből kiderül az is, hogy az illetékes állami szervezetek már 2000-ben tudták, hogy igencsak nagy viharfelhők gyülekeznek a Rover felett, de mivel gyenge volt az együttműködésük a cég akkor tulajdonosaival, nem tettek elég hatásos ellenintézkedéseket. A gyár jelenlegi tulajdonosa, a kínai Nanjing Automobile a napokban jelentette be, hogy 10 millió dollárt költ az MGF sportautók előállításának újraindítására, amelynek eredményeként később évente 15 ezer darab autót fognak gyártani. Szakértők azonban fanyalognak a dolgon, mint mondják, ez nem jelenti a brit autó-összeszerelés szép hagyományaihoz való visszatérést, mivel a munkások Kínából érkező nagyobb részegységekből állítják össze a járműveket.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet