BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jöhet a 300 forintos benzinár!?

Akár 250 forint fölé is emelkedhet a gázolaj ára és a benzin is tovább drágulhat a héten. A nemzetközi piacokon az elmúlt időszak trendjeivel szemben most már nemcsak az üzemanyag, de a dollár is drágul, ami nehéz helyzetbe hozhatja az áremelésre kényszerülő Molt, de az adók felett rendelkező politikusokat is.

2005. június 6. hétfő, 07:43

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NAPI Gazdaság cikke

A héten akár újabb jelentős üzemanyag-áremelést is bejelenthet a Mol Rt., ami elérheti sőt meg is haladhatja a cég által márciusban végrehajtott hétforintos emelés mértékét. Az elmúlt hetekben dollárerősödés zajlott le a nemzetközi devizapiacokon, aminek hatására a forint/dollár kurzus jóval a 200 forintos szint fölé került, s ez árainak újabb drasztikus emelésére késztetheti az olajtársaságot. Június elejére ugyanis, úgy tűnik, a nemzetközi kőolajtermék-piacok árai is újra felfelé vették az irányt, ami az árak olyan kombinációját hozta létre, aminek eredője csak újabb áremelés lehet.

A hazai üzemanyagárakat idén azt tartotta viszonylag stabilan a kőolaj és a kőolajtermékek olykor hisztérikusan is változó (legtöbbször emelkedő) árainak ellenére, hogy a dollár, illetve annak forintban kifejezett ára viszonylag alacsony maradt. Egészen pontosan tavaly október óta nem volt példa arra, hogy a hazai bankközi piacon a dollár árfolyama a 200 forintot meghaladja, sőt sokszor a 190 forintot sem érte el. Mivel a dollárban magas üzemanyagárak gyenge dollárral párosultak, a hazai kutaknál csak ritkán haladták meg az árak a 250 forintot (a gázolaj esetében alatta maradtak).

Az elmúlt hónap második felétől viszont, úgy tűnik, minden rosszul alakult az autósok számára. A dollár folyamatosan erősödött és szerdán már kis híján 208 forint körül járt (részben a forint gyengülésének, részben pedig az 1,28-ról 1,22-re eső euró/dollár keresztárfolyamnak betudhatóan), a benzin és a gázolaj pedig a hónap első felét jellemző áresés után szintén felfele vette az irányt, és a hónap végére elérte, sőt meg is haladta a hónap elején érvényes szinteket. Ez pedig azt jelenti, hogy egy tonna benzin 526 dolláros vagy a gázolaj 487 dolláros árát már vagy tíz forinttal drágább dollárral kell fizetni.

Mivel a dollár drágulása a szakértők szerint tartós trend kezdete, az üzemanyagárakat pedig már senki nem meri csökkenőnek jósolni, legalábbis rövid távon, egy esetleges forintgyengülés esetén könnyen lehet, hogy a hazai kutaknál a hármassal kezdődő árakat is meg kell majd szokni, akár már az idén is.

Nagy kérdés, hogy erre hogyan fog reagálni a Mol vagy a hazai politika. Egyiket a részvényesek, másikat a választók jelentős hányadát kitevő autósok szorongathatják. A Mol eddig is nehézkesen tudta csak indokolni a részvényeseknek, ha időnként nem követte a nemzetközi árakat, hiszen az a cégnek profitkiesést jelent. Erre kényszeríteni az olajtársaságot jogi eszközökkel valószínűleg nem lehet (bár a Slovnaft példája azt mutatja, hogy lehetnek, akik megkísérlik). Az áremelkedést viszont ezenkívül csak adócsökkentés ellensúlyozhatná, ez azonban már a politikusokra, és nem részvényesekre tartozik. A kötélhúzásból nem tudni, ki kerül ki győztesen, a probléma azonban, úgy tűnik, mindkét fél számára komoly, és valószínűleg nemcsak Magyarországon hanem a teljes eurórégióban.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet