BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldi rendszámmal fél évig lehet autózni

A NAPI Gazdaság értesülése szerint májusig kell megszületnie annak a jogszabály-módosításnak, amely általánosan rendelkezik arról, hogy Magyarországnak az Európai Unióba (EU) való belépése után milyen feltételekkel lehet itthon külföldi rendszámú autóval közlekedni.

2004. március 1. hétfő, 08:48

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lényeg nem változik a jelenlegi szabályozáshoz képest: a Magyarországon kívül vásárolt, külföldi rendszámú új vagy használt autóval itthon legfeljebb hat hónapig, egyéb esetben a vámhatóság által meghatározott ideig lehet közlekedni. Ezt követően a járművet magyar forgalmi engedéllyel és rendszámmal kell ellátni. (Ez azonban – az előbbi paragrafus 3 bekezdése szerint – nem vonatkozik a kereskedelmi céllal Magyarországra importált autóra, amely a határátlépést követően már nem közlekedhet külföldi rendszámmal.)

A Belügyminisztériumban (BM) most készül annak a rendeletnek a módosítása, amely – az EU-előírásoknak megfelelően – átfogóan szabályozza majd a külföldi rendszámmal ellátott autók Magyarországon belüli közlekedésének feltételeit is – mondta lapunk megkeresésére Gaálné Kovács Györgyi, a BM Központi Hivatalának közlekedési igazgatási osztályvezetője. Hozzátette, hogy a több mint három éve született, jelenleg érvényes rendelkezés számos pontja az EU-irányelvekből többet is átvett, a mostani módosítással részben további gyakorlati szempontok kerülnek be a megújuló jogszabályba.

Az általános szabályozás az itthoni rendszeres járműhasználatot – a tartózkodási céltól függetlenül – tartózkodási helyhez és belföldi üzemeltetéshez köti. A jogszabály-módosítás teljesen egyértelművé teszi, hogy itthon is a tartózkodás időtartama, illetve jellege határozza meg: meddig közlekedhet az akár külföldi, akár magyar állampolgár – tulajdonos külföldi rendszámú, saját tulajdonú autóval. A tervezet szerint ha külföldi állampolgár tartósan – hat hónapon túl – Magyarországon bejelentett lakcímmel rendelkezik és rendszeresen használja külföldi rendszámú autóját, akkor azt fél év után magyar rendszámmal kell elláttatni. Lényegében ugyanez érvényes azokra a Magyarországon kívül dolgozó vagy tanuló magyarokra, akik külföldön vásárolt és az ottani rendszámmal ellátott autójukkal végleg hazaköltöznek.

Ugyanakkor tudomásunk szerint a jogszabály-előkészítők egyelőre keresik a megoldást azokra az esetekre, ha valaki például tartósabb gyógykezelés miatt jön vissza fél évnél több időre Magyarországra, miközben odakint változatlanul fennmarad a munkahelye. Hasonló kérdés vetődik fel azoknál a diákoknál, akik például halasztás miatt jönnek vissza külföldi rendszámú autójukkal.

Az EU-csatlakozást követően hatályba lépő módosított rendelkezés megfelel az európai uniós országok gyakorlatának, ahol szintén mintegy féléves, egészen pontosan 185 napos „életvitelszerű” tartózkodás után az ottani állam rendszámával közlekedhet a Magyarországról származó autó.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet