A bizottság szerint ugyanis az elhasznált gumikból egyes, rákot okozó vegyi anyagok a levegőbe és innen az emberi szervezetbe kerülhetnek, ám a javaslattal csökkenteni lehetne a használt gumik mérgezőanyag-kibocsátását az unió teljes piacán. Ezzel az autóipar várhatóan alternatív, alacsony toxicitású olaj-alapanyagot dolgoz majd ki a gumigyártáshoz, mellyel az iparág versenyképessége is nőhet.
Ezzel szemben a gyártók képviselői szerint az EB túl gyors tempót diktál, ugyanis az alternatív adalékanyagot csupán 2009 végére lehetne kikísérletezni. A javaslatot az Európai Parlament és a Tanács is megvitatja, és várhatóan leghamarabb 2005-ben szavaznak róla az euroképviselők.
