BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Focus S-por-T változatban

A GTI-k hivalkodásából alig-alig visel magán valamint a Ford Focus ST 170, pedig nem sok szégyelni valója akadna. Első pillantásra csupán a nagy papucsok árulkodnak tudományáról, amellyel egyébként igencsak kényezteti gazdáját. Talán éppen ezért jól esne, ha a külső szemlélődő is kapna valami előzetest a rá váró "megpróbáltatásokból". Ennyi elég is, utánam Srácok!

2003. január 20. hétfő, 13:29

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mustránk tárgyát átvéve elbizonytalanodik az ember, hogy a Ford a Focus ST 170-nel valóban a GTI-k mezőnyébe kívánt e lépni. A külcsíny alig árulkodik az erőművész tudományáról, jónéhány 1.4-es pályatárs dögösebben néz ki, mint az ST 170. Persze a koncepció érthető is, a gyár szakemberei alighanem az RS-sel kívánnak igazán a lovak közé csapni. Ennek megfelelően a 17 colos felniken kívül nem sok hivalkodó elemet találunk az autón. Szinte csak egy apró tetőspojler utal a "vas" igazi tudományára. A visszapillantó tükörben pedig a Xenon fényszóró parancsol majd tiszteletet az autópálya belső sávjában. Ennek ellenére igazán jól néz ki az autó, az említettek miatt vélhetően a diszkréciót kedvelő "sportemberek" kedvelik majd.

Belül már több jel utal arra, hogy mire is számíthatunk. A Recaro ülések feszesen tartanak, egyetlen probléma velük - legalábbis a vezető oldalával -, hogy nem lehet elég mélyre engedni. A kormány bőrbevonata nem csak a kezet, a szemet is kényezteti, akárcsak a váltó. Ez utóbbi egyébként álomszerűen működik, rövid váltóutak, s határozott megvezetés. (Ugyanezt a Getrag váltót találhatjuk egyébként a MINI Cooper S-ben is.)
Tovább szemlélődve akadunk a talán legárulkodóbb jelekre; az olajnyomás-és az olajhőrmérséklet-mérőre. A legszembetűnőbb viszont a fehér számlap - igaz ez ebben a kategóriában kötelező elem. A kulcsot elfordítva a külső diszkréció egy meglehetősen nyomatékos, s igen hangsúlyos elemmel bővül. A kipufogó hang több mint húzós, már-már szívdöglesztő. Ezt azonban csak nyitott ajtón keresztül élvezhetjük, ugyanis a talán túlságosan is jól sikerült hangszigetelés miatt a zárt utastérbe szinte semmi sem jön át ebből. Ez egyébként magasabb fordulatszámon sem változik, talán majd az RS-nél.
Útnak indulva apró figyelmességet tapasztalhatunk - az autó vigyáz ránk -, néhány méter után automatikusan záródnak az ajtók. Lassú, városi döcögés mellett érezhető, hogy kemény a "kicsike". Az üléseknek köszönhetően szinte minden apró útegyenetlenséggel megismerkedhetünk, na de hát ezt vártuk. A kormányzás rendkívül közvetlen, élmény egy-egy forduló. Ez aligha véletlen, hiszen az alap Focus is kategóriája legjobb futóművével rendelkezik, s ezt csak megfejelték az ST-170 esetében, így szinte kívánja a kanyarokat, s könnyedén íven is tartható.

A kiváló futóműnek köszönhetően városon kívül élménnyé válik a 173 paciból álló ménes kordában tartása. A 2 literes Duratec motor is igencsak kitesz magáért, bár 3000-es fordulatig akár azt is hihetnénk becsaptak. Az alsó fordulatszám tartományban ugyanis semmi rendkívüli nem történik. A 196 Nm-ből alig láttunk viszont valamit - érthető is hiszen azt 5500-as fordulat mellett adja le. A "határvonal" fölött azonban megindul a szekér. A mutatvány egészen a 7200-as leszabályozásig tart - húz, mint egy villanyautó. Ebben a fordulatszám-tartományban a gázpedál érintésére is azonnal reagál az Focus. Apropó gázpedál, a pedálrend rendkívül jó. Amennyiben mégis túllőnénk a célon, a fékekre nyugodtan számíthatunk - természetesen csak egy darabig. Igen jól adagolhatóak, s a teljesítményük is pompás. Mintha horgonyt dobnánk a betonba. Ha a hirtelen kigyorsítások és durva fékezések között mégis elvesztenék a fonalat, még akkor sem kell pánikba esni, mert a menetstabilizátor sok esetben kihúz a bajból.

A hátsó üléssorban már nem ekkora élmény az autózás, mint elöl. A helykínálat ugyan nem drasztikusan kicsi, ám egyátalán nem mondható fejedelminek. Kisebb kiegészítőkkel próbálták a "vendégeket" megnyerni, így például a hátul külön elektromos ajzatot találunk. Az egyetlen komoly kritikát a kéziféket érheti. Sportváltozathoz mérten ugyanis rendkívül lágy, s ráadásul irgalmatlan hosszú úton is jár. Így ha a ST-170 gazdája lélekben egyszer-egyszer elkalandozik, s WRC-be álmodja magát, hát bizony nagyon kell igyekeznie a kézifékes fordulóknál, hogy a kerekek "megragadjanak". Ezen apró problémán azonban vélhetően hamar túllendülhetünk, mert a Focus igen kellemes élményeket szerez majd neki, s vélhetően nem egyszer a jóval komolyabban felcicomázott "erőgépeket" is móresre tanítja - már amennyiben a sofőr ki akar bújni a diszkrét ruha alól.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet