BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzükre várnak az izsáki szőlőtermelők

Egyelőre elmarad az Arany Sárfehér Szövetkezettel szembeni demonstráció, mivel a szőlőtermelők, akik még mindig a tavaly bértárolásra átadott szőlőjük, boruk ellenértékére várnak, még a múlt szerdán megállapodtak a szövetkezet vezetésével az új határidőben, és elhalasztották a megmozdulást.

2009. szeptember 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vagyis hajlandóak még várni a pénzükre, noha eredetileg augusztus végén kellett volna megkapniuk a járandóságukat. A gazdák tudnak arról, milyen súlyos a borpiaci válság, megértik azt, hogy a szövetkezet komoly értékesítési problémákkal küzd.

Ezért hajlandók tovább várni pénzükre - még konkrét határidőt sem kötöttek ki -, amíg a szövetkezet a betárolt bor ellenértékéhez jut az egyelőre a pincében rekedt bor értékesítésével - mondta a baon.hu-nak Tóth Sándor, a termelők képviselője. Több mint száz gazda került nehéz pénzügyi helyzetbe, nincs elegendő forgótőkéjük a betakarításhoz sem.

A szövetkezet 500 tagjából 150-en tárolták be a tavalyi termést, bízva abban, hogy úgy mint korábban, kedvezőbb áron tudják értékesíteni. Az eredeti 13 ezer hektoliter borból jelenleg még 7 ezer hektó a pincében vár vevőre - mondta Oreskó Imre, a szövetkezet elnöke.

A belföldi alacsony vételi ajánlat helyett inkább a kedvezőbb exportértékesítést bíznak, több-kevesebb sikerrel. Lassan megy az értékesítés, de az eladott borok árát részkifizetéssel folyamatosan utalja szövetkezet az érintett tagoknak. Emellett a növényvédőszer-vásárlásban és a talajvizsgálati díj meghitelezésével segítették a tagokat az idén.

A tavasz folyamán már döntethettek volna a tagok a helyi vevő literenként 75 forintos vételi árajánlatáról, de ezt az érintettek közül kevesen fogadták el, és jobb értékesítési feltételben reménykedtek - tette hozzá az elnök.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet