A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Zuglói Tagcsoportja volt a fő szervezője az Adófórum szakmai rendezvénynek. Ennek keretében tájékoztatták az érdeklődőket a személyi jövedelemadó (szja), az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) és az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekho) 2006. évi új szabályairól.
A fórumon minden BKIK-tag ingyenesen vehetett részt, és idén először – a kamarai tagok létszámának gyarapodását elősegítendő – minden zuglói székhelyű vállalkozás szintén térítés nélkül igényelhette e szolgáltatást.
A szakmai fórumon Lepsényi Mária, az APEH Adónemek Főosztályának címzetes vezető főtanácsosa adott átfogó tájékoztatást, s a jelenlévők megtudhatták, hogy az szja-törvényben
- két százalékkal csökkent a felső adókulcs, ami így 36 százalék lesz jövőre,
- változik az adójóváírás számítása (hallgatói vélemények szerint egy matematikust is kell alkalmazni ahhoz, hogy ez a számítás pontos legyen),
- változik a végkielégítés adójogi számbavétele,
- kedvezőbb lesz a munkába járás költségtérítése,
- hosszú idő óta a magángépkocsi költségtérítésére elszámolható összeg is módosul: kilométerenként 9 forintra,
- emelkedik az adómentesen adható étkezési költségtérítés, a hidegélelmezésnél: 4500 forint/hóra, a melegétkezésnél 9000 forint/hóra.
Az egyéni vállalkozók adózásánál lényeges változás, hogy az adóalap-számításnál a 100 ezer forint alatt beszerzett tárgyi eszközök egy összegben – a jövő évtől – költségként elszámolhatók. A vállalkozói adóalap sávos lesz: 10 millió forint adóalapig 10 százalék, e fölött pedig marad a 16 százalékos adóteher. A rendezvényen részt vevők elmondhatták véleményüket, így például Marjay Gyula, a helyi tagcsoport elnöke kifejtette, hogy a 10 százalékos kedvezmény igénybevételének olyan feltételei vannak, amit nem sok vállalkozó fog bevállalni. Nagy vihart kavart a BKIK által is többször bírált havi adóbevallás bevezetése, melynek tervezete az interneten az apeh.hu honlapon elérhető (0608 nyomtatványszámon).
A vállalkozók közül többen is úgy gondolják, hogy sajnos a bürokrácia ismét túlnő minden határon. A jövő év áprilisától azok a vállalkozók, akik havi vagy negyedéves bevallók, minden hónapban minden dolgozójukról kötelesek adatot szolgáltatni elektronikus úton az APEH-nek egy 13 oldalas bevallás kitöltésével. Ehhez az Ügyfélkaput kell igénybe venni. Az éves bevallók várhatóan kapnak még egy év haladékot, 2007-ben kell áttérniük erre a rendszerre, ám visszamenőleg a 2006-os adatokat is jelenteniük kell.
A jelen lévő vállalkozók komoly bírálattal illették a törvény-előkészítőket, és kifejtették, hogy lehetetlennek tűnik a módosítások megvalósítása. A könnyítés érdekében segítséget kértek a BKIK-tól is.
Jónás Csaba, az APEH Észak-budapesti Igazgatóságának igazgatóhelyettese ismertette a bevallás lényegét; kitért arra is, hogy ezen a járulékadatokat is személyenként teljes részletezettséggel kell bevallani a FEOR-számokkal és sok más adattal együtt. Az igazgatóhelyettes tájékoztatott még az idén több alkalommal is módosított járulékszabályokról. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet a START-kártyás munkavállalók járulékkedvezményére, s figyelmeztetett arra, hogy az egészségügyi hozzájárulásról (eho) szóló rendelkezés változásával 2006-tól – bizonyos feltételek esetén – a külön adózó jövedelmeket (például az árfolyamnyereség, az osztalék 35 százalékos adóval terhelt része) négyszázalékos eho terheli majd.
A fórumon Harányi Zsoltné, az APEH Ellenőrzési Főosztályának osztályvezetője kitért az új bevallási kötelezettségre, és mindenkinek azt javasolta, hogy mielőbb regisztráltassa magát az Ügyfélkapun, majd az APEH-nál, hogy az új bevallás bevezetése után már ne kelljen tolongani az okmányirodákban.
A 2005. évi ellenőrzés tapasztalatairól elmondta, hogy az APEH idén a közösségen belüli beszerzés és értékesítés ellenőrzését helyezte előterébe. Manapság is nagyon sok hiba van az ehhez kapcsolódó bevallásokban, azok egyezőségében. Az, aki sokat hibázik, számíthat helyszíni ellenőrzésre is és a mulasztási bírságot sem fogja elkerülni. Az Európai Unión belüli értékesítés kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy az áruk, termékek, szolgáltatások adott országból kiléptetését konkrét bizonylattal – például fuvarlevéllel, menetlevéllel – kell bizonyítani, mert ha ez nem áll rendelkezésre, akkor a revizor azt belföldi értékesítésnek minősíti és az általános forgalmi adót (áfa), s az esetleges bírságot is kiszabja. A térítés nélküli átadások nem helyes kezeléséből adódó hibák kiküszöbölésére is fölhívta a figyelmet, hiszen ellenkező esetben ezek után is meg kell fizetni az áfát.
Ezenkívül a támogatások áfabeli megítélésére és a változó szabályokkal kapcsolatban elmondta, hogy 2006-tól nem kell arányosítani, ha egy vállalkozás támogatást kap, például egy gép beszerzéséhez, ám ha ezt még 2005-ben tették, akkor az arányosításba be kell vonni, még akkor is, ha 2006-os a támogatás.
