A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kézműipari Tagozata ötödik alkalommal rendezte meg – az idén október 2–14. között – „Nagy titok tudói” címmel Kézműves Hét programsorozatát, amelyet az egyes szakmai tagozatok különböző időpontokban és helyszíneken tartottak.
A MOSZI Kozmetikus Szakmai Ipartestülettel közösen szervezett Sminkfesztiválon 33 kozmetikustanuló – egyéni és iskolák közötti csapatversenyben – és 17 felnőtt indult. A hagyományteremtő céllal elindított rendezvénynek a Hotel Marriott adott otthont. A mintegy ötszáz látogató a versenyeken kívül szakmai előadásokon is részt vehetett, válogathatott a kiállító kereskedők kínálatából, valamint testfestési, továbbá sminkbemutatóban gyönyörködhettek. A versenyzők ösztönzésére a tagozat különdíjat ajánlott fel a sminkverseny helyezettjeinek.
Az épülettisztító szakma által rendezett III. Képzési Fórumot Bazsó Csaba, a BKIK főtitkára és Hefter József, a Kézműipari Tagozat elnöke nyitotta meg. A rendezvényen kiértékelték az első szakmai vizsgák tapasztalatait, valamint meghatározták a további feladatokat.
A Fogtechnikus szakmai nap résztvevőinek az Ipartestületek Budapesti Szövetsége székháza adott otthont, ezt a rendezvényt Hefter József, a kézműipari tagozati elnöke, valamint Gerle János, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnöke nyitotta meg. A neves hazai és külföldi előadók a szakma különböző területeinek technikai fejlődését, újdonságait mutatták be. A konferencia ideje alatt a rendezvény társszervezője, a Fogászati Kereskedők és Gyártók Szövetsége (Fokesz) tagjai színvonalas kiállítás keretében mutatták be termékeiket.
Ugyancsak a MOSZI-val közös szervezésben mérték össze tudásukat, fantáziájukat – a Corvinus Egyetem aulájában kialakított helyszínen – az Országos körömépítő és -díszítő verseny résztvevői. Ezen 54 szakember „állt rajthoz”, tevékenységüket csaknem 1400 látogató – döntő többségük szakmabeli – követte figyelemmel, ám a versenyek mellett szakmai konferenciákon is részt vehettek, amelyeken megismerkedhettek húsz, a szakmához kapcsolódó cég termékeivel. Az eredményhirdetésnél a Kézműipari Tagozat ugyancsak különdíjjal jutalmazta a legeredményesebb versenyzőket.
A negyedik Villanyszerelő Konferencia a Szent László téri székházban zajlott, ezt az idén is az Elektromosipari Magánvállalkozók Országos Szövetségével (EMOSZ) közösen rendezték meg. A hagyományoknak megfelelően a rendezvény jóval túlmutatott a szakmai osztály, sőt a BKIK keretein is, hiszen a mintegy háromszáz résztvevő nemcsak Budapestről, hanem az ország különböző városaiból érkezett szakemberekből tevődött össze. Ezt a konferenciát Petykó Zoltán, a BKIK elnöke nyitotta meg, majd Karl-Heinz Bertram, az Elektromosipari Vállalkozók Európai Szövetsége (AEI) elnöke tartott előadást.
Legnagyobb sikere ebben az évben is Kádár Aba előadásának volt, a rendezvény színvonalát emelte a szakmához kapcsolódó gyártók és forgalmazók – összesen 17 cég – kiállítása, amelyek anyagilag is támogatták a rendezvényt. A 2004. évi tapasztalatok alapján az idén is volt „Szerelő utca”, ahol a bemutató cégek termékeit működtethető, szerelhető formában is megismerhették a látogatók. Ez különösen a elektromosipari szakmunkástanulók körében aratott nagy sikert.
A hagyományos Pályaválasztási kiállítás – amelyet Hefter József nyitott meg – az idén a rendezvénysorozat végéig tartott. A Fővárosi Munkaügyi Központ szervezésében a középfokú, illetve a felsőfokú oktatási intézmények mutatták be kínálatukat. E rendezvény kísérő programja a „Pályakép az iskolában” című konferencia volt, amelynek megnyitóján részt vett Ifi István, a Fővárosi Önkormányzat oktatási ügyosztályának vezetője, Vass István, a Fővárosi Munkaügyi Központ igazgatója és Nagy László, az NSZI igazgatója.
Hefter József kézműipari tagozati elnök köszöntője után a konferencia résztvevői beszéltek a szakképzés anomáliáiról, valamint a lehetséges megoldásokról. Majd mintegy félszázan – a szakiskolák képviselői, a gyakorlati képzésben részt vevő vállalkozások és a munkaerőpiaccal foglalkozó szakemberek – három szekcióban elemezték a jelenlegi helyzetet, s javaslatokat tettek a lehetséges továbblépésekre. A konferencia nagy előnye volt, hogy első alkalommal nyílt lehetőség a képzésekben s a foglalkoztatásban részt vevők számára, hogy együtt elemezzék a jelenlegi helyzetet és közösen gondolkodhassanak a továbblépés lehetőségein.
A pályaválasztáshoz nyújtott segítséget az az 57 budapesti szakiskola, amely nem pusztán prospektusokkal jelent meg, hanem kisebb kiállításon mutatta be kínálatát, valamint kis műhelyekben gyakorlati bemutatókat is tartott, hogy ezzel is kedvet csináljanak egy-egy szakma elsajátításához az érdeklődő diákoknak. A bemutatkozás három helyszínét több száz tanuló látogatta meg.
„Centivel az EU-ba” címmel rendeztek szakmai napot – a Pataky Művelődési Központban – a ruházati szakma képviselői, a megnyitót a kézműipari tagozat elnöke tartotta. Az előadók – szabászati bemutatóval egybekötve – a legutóbbi párizsi Pret a Porter kiállítás divatújdonságait ismertették. A programot a három budapesti ruhaipari szakképző iskola tanulóinak divatbemutatója színesítette.
A Kézműves Hét talán legünnepélyesebb eseménye a mestervizsgák sikeres szereplőinek rendezett nap volt, amelyen Petykó Zoltán BKIK-elnök és Hefter József tagozati elnök köszöntő szavai után a szakvizsga-bizottsági elnökök 81 fiatalnak adták át a mesterleveleket. A vizsgázók korábban tíz szakmában – autószerelő, fodrász, gázvezeték- és készülékszerelő, kozmetikus, látszerész, ortopédiai kötszerész és fűzőkészítő, ortopédiai műszerész, ötvös, pék, valamint vízvezeték- és központifűtés-szerelő – tettek sikeres vizsgát. Az oklevelek átvétele után az új mesterek fogadalmat tettek a szakma szeretetére, továbbadására, a szakma tisztaságának megtartására.
Ezt követően a Budapesten működő 43 szakmai mestervizsga-bizottság elnökei és tagjai vették át négy évre szóló megbízólevelüket és szintén fogadalmat tettek a mester cím magas színvonalának megőrzésére. Az ünnepi esemény után a résztvevők megvitatták a mesterképzés és -vizsgáztatás helyzetét, elemezték a tapasztalatokat és megjelölték a továbbfejlődés irányát.
A környezetvédelem jegyében szervezték meg a Kozma Lajos Faipari Szakközépiskolában a faipari szakmai fórumot, amelyen a tanulók és a szakemberek közösen vettek részt. Az elődadások, az ismertetők – környezetünk megóvása érdekében – főleg a szakmában, a faiparban használható környezetkímélő anyagok alkalmazásáról, a vegyi anyagok használatának visszaszorításáról szóltak. E programba bekapcsolódott a Magyar Bútor- és Faipari Szövetség Faipari Tagozata és az Országos Asztalos- és Faipari Szövetség budapesti és Pest megyei szervezete is.
A Kézműves Hét rendezvénysorozatot – a hagyományoknak megfelelően – a Magyar Virtuózok koncertje zárta a Pataky Művelődési Központban, amelyre meghívást kaptak, a Kamarai Napok (NAPI Gazdaság, 2005. október 20., 6–7. oldal) lebonyolításában részt vevő és közreműködő társadalmi vezetők, munkatársak, együttműködő partnerek. A koncert végén Petykó Zoltán, a BKIK elnöke mondott köszönetet a rendezvény megszervezéséért, a közreműködök segítségéért.
