Idén jelentős privatizációs bevételre számít az állam a Budapest Airport (BA) Rt. eladásából. Bár a Fővárosi Munkaügyi Bíróság érvénytelenítette a Ferihegyi repülőteret üzemeltető cégre kiírt pályázatot, a döntésnek nincs halasztó hatálya, így az eljárás folytatódik. A pert a repülőtér érdekvédelmi szervezetei kezdeményezték, mivel szerintük az ÁPV Rt. az érvényes jogszabályokkal ellentétben nem tárgyalt velük előzetesen.
A BA Rt.-re november 2-ig kell benyújtania kötelező érvényű ajánlatát annak az öt pályázónak, amely továbbjutott a második fordulóba. A befektetők egyelőre nem aggódnak az elsőfokú ítélet miatt, még egyikük sem jelezte, hogy vissza kívánna lépni. Ha sikerrel zárul a tender, akár 400 milliárd forint is befolyhat az államkasszába.
Legutóbb az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke is véleményezte a folyamatban lévő magánosítást. Kovács Árpád szerint a nyereséges, növekvő utasforgalmat bonyolító BA Rt. eladása hordoz bizonyos kockázatokat, problémát jelent, hogy a vállalatnak alapítása óta nincs elfogadható vagyonértéke, tisztázatlanok a jogosultságai és az elődszervezetétől jogutódlással megszerzett kötelezettségei is.
Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. elnöke a Népszavának elmondta: szívesen tájékoztatja az ÁSZ-elnököt a BA Rt. privatizációjával kapcsolatos kérdésekről, és bízik abban, hogy ezt követően Kovács Árpád megváltoztatja majd a véleményét. A Magyar Hírlap által megkérdezett jogászok jogi nonszensznek minősítették a Fővárosi Munkaügyi Bíróság szerdai ítéletét, amely érvénytelennek minősítette a BA Rt.-re kiírt pályázatot. A szakértők szerint a döntés félreértésen alapult, ezért számukra nem kétséges, hogy másodfokon ellenkező értelmű ítélet születik. A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy a perben azért nyerhettek a dolgozók, mert nem dokumentálták kellőképpen a hónapok óta tartó tárgyalásokat a munkavállalók és az ÁPV Rt. között, s ennek alapján a bíróság a szakszervezeteknek adott igazat.
A privatizációs szervezeten belül ugyanakkor alapos felfordulást okozott a múlt heti ítélet. A dolgozók sikernek tekintik a bíróság döntését, ugyanakkor sztrájkot helyeztek kilátásba munkakörülményeik javítása és a foglalkoztatás biztonsága érdekében. Csorba Attila, a Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője szerint viszont egyelőre nincsen sztrájkveszély, mivel az üzemi tanáccsal közösen megegyezésre törekszenek az ÁPV Rt.-vel és a BA Rt. vezetésével.
Kovács Zoltán, a Repülőtéri Minibusz Gépkocsivezetők Szakszervezetének alelnöke viszont a Napi Gazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy nem lát lehetőséget a mielőbbi peren kívüli megegyezésre a BA Rt. tulajdonosával, az ÁPV Rt.-vel. Minden bizonnyal folytatódik tehát a per a munkaügyi bíróságon. A PM továbbra is bízik abban, hogy még idén lezárulhat a reptér-üzemeltető privatizációja. Az esetleges vételár felhasználásáról vita folyik a pénzügyi és a gazdasági tárca között: Veres János pénzügyminiszter a költségvetés folyó hiányának pótlására fordítaná az összeg egy részét, míg Kóka János gazdasági miniszter az adósságállomány csökkentésére szánja a bevételt.
(NSZ szept. 3., 5. old., MN szept. 3., 11. old., MH szept. 3., 13. old., NG szept. 5., 1., 2 . old.)
