Nem sok esélyt látnak a lapunk által megkérdezett dunántúli autókereskedők arra, hogy az ágazat hamarosan magához térjen; a legnagyobb bajban azok vannak, akik az ezredforduló után, a hazai autópiac virágkorában, nem tudtak tartalékolni, illetve még a beruházási hiteleiket törlesztik. Karg Ferenc, a több telephelyet működtető Karg Autó Kft. tulajdonos-ügyvezetője lapunknak elmondta: saját felmérésük szerint a vevőkre még legalább két évet kell várni. A rendkívül kicsi árrés és a magas járulékos költségek miatt önálló akciókkal nem tudják növelni az új autók iránti keresletet, ha pedig a gyár vagy az importőr szánja el magát erre, az számukra azt jelenti, hogy az árrésüket is csökkentik. Három százalék körüli haszonkulccsal csak újabb veszteséget lehet termelni.
A mind árérzékenyebb ügyfelek ott spórolnak, ahol lehet. A szervizben egyre többen kérik, hogy olcsóbb utángyártott alkatrészt használjanak, s csak azt cseréljék ki, amit nagyon muszáj, így sok helyen személyre szabott árengedményekkel próbálják megtartani a kuncsaftokat. A nyugati határszélen a kiegészítő szolgáltatások terén - szerviz, autóbérlés, mosás - valamivel jobb a helyzet. Abból élnek, hogy a gazdasági válság kezdete óta csaknem a háromszorosára nőtt a nyugati ügyfeleik száma - mondta el Tátrai Kálmán szombathelyi márkakereskedő -, amiben jelentős része volt a forint gyengülésének is. A kedvező árak már nemcsak osztrák és szlovén, hanem német és olasz ügyfeleket is hoznak. Bár Tátrai az importőrrel zajló tárgyalások miatt a részletekről nem kívánt nyilatkozni, azt elmondta, hogy eközben az újautó-eladásaik oly mértékben csökkentek 2007 óta, hogy ezzel várhatóan nem tudnak tovább foglalkozni, csak a szervizt és a használtautó-üzletágat tartják meg.
A Székesfehérváron és Veszprémben gumiszervizt és autómosókat működtető Tóth Sándor szerint, ha a jelenlegi tendencia folytatódik, több mint két évtizednyi működés után lehúzhatják a rolót. Az idei szezonban csaknem 40 százalékkal kevesebb régi ügyfelük váltott téli gumira, magas minőségű termékeik iránt pedig több mint 60 százalékkal csökkent a kereslet. Egyre jellemzőbb, hogy bevásárlóközpontokban vásárolt gumikat tetetnek a felnikre, illetve egy defekt után pedig olyan gumikat is megjavíttatnak, amelyeken már alig van futófelület. Az autómosókban is esik a forgalom - tette hozzá Tóth -, extra szolgáltatásokra, például belső takarítás vagy a karosszéria ápolása iránt már szinte egyáltalán nincs kereslet.
