A drasztikusan csökkenő reklámbevételek és az apadó önkormányzati támogatások miatt egyre nagyobb finanszírozási gondokkal küzdenek a helyi médiumok, így mindenki csak örülni tud annak, ha ingyenes hírforráshoz jut. A legnagyobb bajban a magántulajdonban lévő, s csupán hirdetési bevételből élő kis rádiók vannak, nem egy helyi televízió és rádió már hitelbe és részletfizetési kedvezménnyel kínálja a hirdetést. Több magánkézben lévő rádió a csőd szélén áll. Spórolásra kényszerül még a 32 legnagyobb önkormányzati finanszírozású városi televízió is, mivel a tulajdonos helyhatóságok az elmúlt időszakban 10-60 százalékkal csökkentették költségvetésüket (így is van olyan, amelyiknek évi 200 millió forint áll rendelkezésére).
A marcali önkormányzat a közelmúltban jelentette be, hogy megválik televíziójától, s eztán csak bizonyos műsorokat, illetve közvetítéseket rendel meg a magánkézbe adandó médiától. Az egyik dél-alföldi helyi rádió lapunknak nyilatkozó vezetője szerint a legkisebb hibát sem engedhetik meg maguknak, hiszen a büntetést vagy kártérítést nem tudnák miből kifizetni.
A területi eltérések jelentősek, hiszen az ország legnagyobb és legprosperálóbb városaiban működő, megfelelő nézettségi, illetve hallgatottsági mutatókat is produkáló médiavállalkozások helyzete egész más, mint azoké, ahol a gazdaság és az önkormányzat is bajban van. Az egyik legnagyobb és legsikeresebb helyi média, a Debrecen Városi Televízió Kft. eddig sem fizetett elő egyetlen hírügynökség szolgáltatására sem - mondta el lapunknak Szabó József gazdasági igazgató -, bár nagyon sokakkal folyamatosan együttműködnek. A Magyar Távirati Iroda (MTI) hírszolgáltatásának ingyenessé tétele viszont tovább színesítheti a palettát, ami bevételt is hozhat. Erre a jelenlegi gazdasági helyzetben még nagyobb szükségük van a kisebb helyi rádióknak és televízióknak - tette hozzá Szabó. Jókor jött ez a spórolási lehetőség, hiszen minden fillért meg kell fogni - nyilatkozta lapunknak Katona József, a Kapos TV Kft. ügyvezető igazgatója. Bár a helyi önkormányzat tulajdonában lévő társaság által működtetett televízió saját bevételei tavaly az átlagnál jóval kisebb mértékben, csupán 5 százalékkal csökkentek, az idei kilátások már nem túl biztatóak. A közelmúltban napirendre került a létszámcsökkentés is, miközben gőzerővel dolgoznak pluszbevételi lehetőségek felhajtásán. A térségben működő helyi média zöme eddig sem fizetett elő szinte semmire - közölte Katona -, ami nem csoda, hiszen van olyan városi tévé, amelyik idén már csak 2,5-3 millió forintból gazdálkodik, a rádiók zöme pedig napról napra él.
