A magánnyugdíjpénztárakat ellenőrző Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) eddig nem mondott véleményt a kormánynak a szektort érintő intézkedéseiről. Ez annak tükrében tűnt különösen furcsának, hogy a PSZÁF-nak kell ügyelnie a felügyelt szektorok biztonságos működésére. Szász Károly elnök most az MTI-nek nyilatkozva elmondta: amíg nyugdíjkasszák lesznek, a felügyelet szerepe nem változik, mindvégig figyelemmel kíséri majd a (mostaninál jóval kisebb) szektor működését, nemcsak az ott maradó, hanem a visszatérő pénztártagok érdekeinek védelmében is. Szász szerint a nyugdíjrendszer második pillérének megszüntetése szükséges és szakmailag indokolható lépés. A felosztó-kirovó rendszerrel jellemezhető állami pillérnek szabályozói kockázata, a tőkefedezeti elven működő második pillérnek pedig befektetési kockázata van, és mindkettőnél létezik működési kockázat. A felügyelet nyár óta vizsgálja a magánnyugdíjpénztárak befektetési, vagyonkezelési tevékenységét, s ennek során azt állapította meg, hogy a vagyonkezelői szolgáltatásokért fizetett díjakkal kapcsolatban számos esetben megsértették a jogszabályi előírásokat. Abban az esetben ugyanis, amikor a pénztári vagyont befektetési alapokba fektették, a jogszabályban meghatározott díjon felül az alapkezelésért is díjat számoltak fel. Szász szerint érthető, ha az átlag feletti jövedelemmel rendelkező nyugdíjpénztári tagok áldozatként élik meg helyzetüket, az átlagnál jobb helyzetben lévőknek azonban a társadalmi szolidaritás jegyében nagyobb terhet kell vállalniuk.
