Oroszország vezető energetikai csoportja, az Orosz Gáztársaság december 9-én tagjai közé vette a magyar Gas.hu Gázkereskedő Zrt.-t. Az orosz gáztermelés 97 százalékát adó szervezet lépése meglepő fordulat, hiszen a szeptemberben Budapesten bejegyzett Gas.hu Zrt. az első magyar társaság, amely bekerült az orosz "elitbe", úgy, hogy tulajdonosi háttere még rejtélyesebb, mint az ugyanazt a márkanevet tulajdonló (gas.hu), ugyancsak orosz hátterűnek mondott EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. A több mint 500 millió forint alaptőkéjű új cég már beadta az energiahivatalnak a szükséges engedélyekre vonatkozó kérelmét. Elvileg ebben a szakaszban kiderülhet a tulajdonosi kör, amely az elemzők szerint nagy valószínűséggel ugyanahhoz az orosz érdekcsoporthoz vezet, amihez az EMFESZ háttere is, bár a "frontvonalban" nem látszik az azonos tulajdonosi háttér.
A Gas.hu Zrt. legkorábban az idei gázszezon végére kaphat engedélyt, vagyis idén az EMFESZ üzleti érdekeit aligha sérti, ugyanakkor a piacon senki sem tudja, hogy az új társaságnak mi is a célja és miért is kellett egy a piacon már ismert márkanév "újraértelmezésével" feltűnni. Ténykérdés, hogy az EMFESZ perei kockázatossá teszik a cég által képviselt, meglehetősen jól működő gázkereskedelmi (diszkontáras, fapados gázszolgáltatás) modellt és sokan attól tartanak, hogy az EMFESZ pénzügyi és gazdasági működése közép- és hosszú távon beszűkül, így a modell fenntartásához, vagyis az orosz gáz magyarországi értékesítéséhez új szereplőre lesz szükség. Az ügy egyik kulcsa lehet esetleg a Gas.hu Zrt. megjelenése. A teljes magyar-orosz energetikai kapcsolat azonban ezzel még nincs megoldva, a novemberi miniszterelnöki csúcstól várta a piac a nyitott kérdések lezárást.
Mivel nem született egyezség és meglepő módon információink szerint a tárgyalások el sem jutottak a Malév és az EMFESZ kérdéséig, most ismét Moszkvába megy tárgyalni Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. A tervek szerinti kétnapos megbeszélésen próbál dűlőre jutni partnerével a kormányközi vegyes bizottság orosz vezetőjével, Zubkov miniszterelnök-helyettessel. A kiindulópont most is ugyanaz, mint Orbán Viktor novemberi látogatása alkalmával: a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvénycsomagjának sorsa.
A mostani Fellegi-látogatás sem kecsegtet eredménnyel, mert a Szurgut-ügyet az oroszok kiemelt jelentőségűnek tartják és nem akarják elfogadni azt, hogy a magyar fél csak részben fizessen pénzben a Mol-részvényekért. Márpedig ha nem jutnak dűlőre az olajügyben, akkor sem az energiakérdésekben, sem a Malév ügyében nem várható előrehaladás. Márpedig épp ez utóbbi esetében kellene gyors megoldás, hiszen a nemzeti légitársaságot gyakorlatilag működésképtelenné teheti egy orosz bojkott.
