BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége a magánnyugdíjrendszernek?

A kormány által elfogadott törvénymódosítás szerint minden magánnyugdíjpénztár-tagot visszaléptetnek az állami rendszerbe 2011. január 31-ig, hacsak erről nem nyilatkozik ellentétesen - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Egyes visszalépők még készpénzt is kaphatnak az államtól.

2010. november 24. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány folytatja azt a nyugdíjreformot, amit november harmadikával indított - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón. A második lépésként a kormány tegnap elfogadott egy "nyugdíjmentő törvénycsomagot", amire azért volt szükség, mert a 2011-es nyugdíjkiadásokból 900 milliárd forintra nem nyújtanak fedezetet a járulékbefizetések. A javaslat célja, hogy biztonságossá tegye az állami nyugdíjrendszert, illetve fenntartsa a választhatóságot a tisztán állami vagy a nyugdíjpénztárral kombinált rendszer szerint - mondta Matolcsy.

A kormány javaslata szerint a törvény erejével minden magánpénztári tagot 2011. január 31-ig visszaléptetnek az állami nyugdíjrendszerbe - hacsak ettől eltérően nem nyilatkozik a pénztártag. A visszalépők teljes vagyona az állami nyugdíjalaphoz kerül - ezért cserébe az elmúlt évek magánpénztári befizetéseit elismerik nyugdíjjogosultsági időként az állami rendszerben. Az a pénztártag, amelynek a pénztára az infláció feletti hozamot produkált, az a pluszhozamot felveheti készpénzben vagy átviheti egy önkéntes pénztárhoz. Az állami rendszerben is bevezetik az egyéni számlás rendszert, ez a számla jövőben a házastárs számára örökölhető lesz - mondta Matolcsy.

Az állam rendkívül szigorúan bünteti a magánpénztárban maradókat: a jövőben az egyéni számlájukra befolyó tízszázalékos egyéni járulékot különítik el - ezt a járulékot megkapja a magánpénztár és a jövőben csak ezen befizetései után remélhet nyugdíjat a pénztártag. A pénztártag munkáltatója által fizetett 24 százalékos járulék az állami nyugdíjalapba kerülne a jövőben is - ám a pénztártagok a jövőbeni munkáltatói befizetések után nem kapnának nyugdíjat. (Az eddig fizetett munkáltatói járulékot elismerik nyugdíjjogszerző időként - ugyanis szerzett jogot nem vehet el az állam.)

Mivel a vegyes rendszerben a magánpénztárak a leendő nyugdíj harminc százalékát adták volna, így a pénztárban maradók elveszítik majdani nyugdíjuk hetven százalékát - miközben a járulékot utánuk is megfizeti munkaadójuk. A pénztárakban maradók számára a 2010 novembere és a 2011 decembere között kieső 14. havi járulékot az állam kompenzálja.

A visszalépők vagyona külön állami alapba kerül, amiből a nyugdíjreform költségeit és az államadósság csökkentését finanszírozzák. A kormány döntése szerint a magánpénztárak állami garanciája megszűnik és a kormány arról is döntött, hogy a pénztárak a jelenlegi 4,5 százalékkal szemben a bevételeik 0,2 százalékát fordíthatják működési kiadásokra.

A kormány a mostani javaslatával állami bevételként jeleníti meg a pénztárak 3000 milliárd forintos vagyonát. Ugyanakkor nem mutatott be a sajtótájékoztatón semmilyen számítást, amely alátámasztotta volna, hogy az elképzelt nyugdíjrendszer fenntartható lenne.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet