A magyar bankadó brutális - ismerte el Orbán Viktor Párizsban, ám hozzátette: a bankadó jelenlegi formájában 2012-ben megszűnik, azután pedig vagy az európai szinten életbe lépő bankadóra vagy más európai országok gyakorlatára tér át Magyarország. A Nemzetközi Kapcsolatok Francia Intézetében tartott előadásában Orbán hangsúlyozta, az országnak a pénzpiacokról kell finanszírozási igényeit fedeznie és a kormány az ehhez szükséges gazdaságpolitikai szavahihetőséget próbálja megteremteni szokatlan lépéseivel. A Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) főtitkárával, Angel Gurríával közös sajtótájékoztatóján azt mondta a magyar miniszterelnök, hogy Magyarország legnagyobb gondja - Európa többi részéhez hasonlóan - az eladósodottság, ezért minden erőt ennek csökkentésére kell mozgósítani. A miniszterelnök hangsúlyozta, az elemzőknek nincs könnyű dolguk a speciális magyar helyzetre szabott szokatlan gazdaságpolitikai kísérlettel, mert annak egyes részei egyértelműen tetszenek a piacnak, más elemeit, például a bankadót vagy válságadót viszont "gyűlölik". Orbán elismerte: nem lehet megmondani előre, hogy beválik-e vagy sem, és a kudarc esélye is mindig benne van egy ilyen kísérletben. A kormányfő megerősítette, a kormányzat arra törekszik, hogy Magyarország a ciklus végére Közép-Európa legversenyképesebb gazdasága legyen. Ehhez meglátása szerint egyszerre kell beszállni egy adó- és hiánycsökkentési, valamint egy gazdasági növekedési versenybe.
