Szimpla könyvelési trükk avagy csalás - így jellemezte egy közpénzügyi szakértő a Napi Gazdaságnak azt a törvénymódosítást, amiről az országgyűlés várhatón ma kora este szavaz. A Rogán Antal fideszes képviselő által jegyzett idei költségvetést módosító javaslat szerint az egészségbiztosítási alap 2007-es és 2008-as bevételi többletét, összesen mintegy 27 milliárd forintot az idei költségvetés kiadási oldalán a kórházak konszolidációjára lehet fordítani. A törvény több szempontból problematikus, hiszen bevételként nem létező pénzt kíván elszámolni, így a javaslat az idei hiányt növeli. A fedezetet - legalábbis papíron - az államháztartási törvény szintén a parlament előtt fekvő módosítása "biztosítaná", amely szerint a korábbi évek többletét az idei költségvetésben bevételként kell elkönyvelni. Ez a pénz pedig már nem létezik, hiszen az egészségbiztosítási alap többlete a folyó években csökkentette a költségvetés hiányát - vagyis a mostani javaslattal másodszor próbálják elkölteni a többletet.
Jóval tisztább ügylet a költségvetés módosításának másik tétele, amely a Mol Nyrt. rendkívüli bányajáradék befizetéséről rendelkezik. A magyar olajcég egy európai bírósági ítélet kapcsán a büdzsébe már befizetett 35,2 milliárd forintot, ugyanis a grémium tiltott állami támogatás miatt büntette meg a társaságot. A Mol ugyan fellebbezett az ítélet ellen, ennek ellenére a pénz már megérkezett a kincstárhoz. A Rogán-féle javaslat szerint ez az összeg a költségvetés általános tartalékába kerülhet, amit a javaslattevő az idei természeti és ipari katasztrófák utáni helyreállítási munkálatok költségigényével indokol.
