BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarországon is útarányos lesz az autópályadíj?

2010. szeptember 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország gazdasági-pénzügyi helyzete mellett a közlekedési, áruszállítási és szállítmányozási ágazatnak a fuvarozási feladatok csökkenésével, a személyszállítás bonyolult és versenyképtelen rendszerével, a vízi áruszállítás indokolatlan mellőzésével is meg kell küzdenie - hangzott el tegnap a Budapesti Ipar- és Kereskedelmi Kamara szakmai konferenciáján.

A közlekedéspolitikai problémák kezeléséhez átfogó, konszenzusos megoldásra van szükség - jelentette ki Dabóczy Kálmán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedési szolgáltatások főosztályának vezetője. A tárca álláspontja szerint elkerülő utak hiányában az egyébként sűrű és kiterjedt gyorsforgalmi úthálózat sem lesz képes lépést tartani az utazás intenzitásának növekedésével.

Miközben a személyszállítási és árufuvarozási ágazat szereplői szerint a magyarországi közúthálózat műszaki állapota folyamatosan romlik, a fenntartásra fordítható pénzügyi források évek óta még az állagmegőrzés költségeit sem fedezik. Az NFM szerint a 2009 előtt indított ppp-projektek rendelkezésre állási díjai 2011 után akár évi százmilliárdos terhet jelenthetnek a központi költségvetésnek. Dabóczy kijelentette: valószínűsíthető egy teljesítményarányos útdíjrendszer bevezetése, amelyből az államháztartás kezdetben évi 40-50 milliárd, 2020-ban pedig már 240 milliárd forint bevételre számíthat.

A vasúti pályahálózat működtetéséről szóló szerződés 2011-től lép hatályba, amely rögzíti a finanszírozási rendszert, a karbantartás, az üzemeltetés, valamint - az uniós forrásokból megvalósuló beruházásokon felül - a rendszerfejlesztés összegét is, de ez a dokumentum hivatott rendezni az állam és a MÁV, illetve a GYSEV jogviszonyát is. Dabóczy szerint az új, költségalapú számításokon alapuló vasúti pályahasználati díjrendszernek versenysemleges megközelítést kell tükröznie. Európai uniós forrásokból 2015-ig 650 milliárd forintot költhet az állam vasútfejlesztésre, jövőre a tervek szerint 150 kilométernyi szakaszon végeznek majd pályafejlesztési beruházásokat.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet