BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befutó lehet az M-B a Zsolnaynál

2010. június 23. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tulajdonos pécsi önkormányzat közgyűlése ma dönt arról, hogy elfogadja-e a Manufaktúra-Befektető (M-B) Kft.-nek a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi (49 százalékos) részvénycsomagjára tett ajánlatát. A májusban alapított - Jászai Gellért, az SCD Group Zrt. elnökének és többségi részvényesének tulajdonában levő - M-B 230 millió forintot kínál a pakettért. Az SCD-csoporttól megtudtuk, hogy a pakett esetleges megvétele Jászai Gellért magánbefektetése. A Zsolnayra kiírt pályázat szerint egy 500 milliós tőkeemelést is végre kell hajtani, ezt tőkejuttatás, tagi kölcsön vagy pótbefizetés címén kérik. Ugyanakkor az M-B mindkét kötelezettségét csak 2011 márciusáig, illetve márciusában kívánja teljesíteni, egyben ragaszkodik a menedzsmentjogokhoz is.
A Zsolnay egyre nagyobb finanszírozási gondokkal küzd, s az eladósodott város sem képes segíteni a cégen, így lapunk információi szerint jó esély van arra, hogy a képviselők rábólintanak az ajánlatra. A helyhatóság még április végén döntött arról, hogy ismét piacra dobja a tavaly több mint 130 millió forint veszteséget termelő céget. Június 7-ig mindössze egyetlen ajánlat érkezett.

Az M-B vállalja, hogy tovább gyártja a Zsolnay tradicionális termékeit, s szerepet vállal a piacbővítésben is, ami szintén szerepelt a pályázati kiírásban.

Péterné Marosy Katalin, a társaság vezérigazgatója lapunknak a közelmúltban úgy nyilatkozott, a nagy múltú gyár friss tőke nélkül nemcsak továbblépni nem tud, de jövője, talpon maradása is kétségessé válhat. A tulajdonos korábban hiába pumpált több mint 1 milliárd forintot a társaságba, a lejárt hiteleket már az év elején is csak önkormányzati kötelezettségvállalással hosszabbíthatták meg, miközben a tavaly berendezett üzemben rendkívül rossz körülmények között folyik a termelés. A Zsolnay nettó árbevétele tavaly csaknem 300 millió forinttal csökkent, amiben nemcsak a gazdasági válságnak, hanem annak is része volt, hogy a költözés miatt majd másfél hónapig állt a termelés. A cég kisebbségi részvénycsomagját már tavaly is - hasonló feltétekkel - meghirdették, ám a két pályázó közül végül egyikkel sem sikerült üzletet kötni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet