Több mint egy évi szünet után várhatóan a nyár közepétől újraindul a műtrágyagyártás a közel negyvenéves múltra visszatekintő peremartoni gyárban - jelentette be Zalajcz István, az üzemet működtető, az IBE csoport többségi tulajdonában lévő Peremartoni Fertilizers Kft. gyárigazgatója. Az újraindítás előkészítését 25 dolgozóval már elkezdték, várhatóan még ebben a hónapban 85-re emelik a létszámot, elsősorban régi, tapasztalt dolgozókat alkalmaznak újra. A patinás üzemben elsősorban kénes nitrogén műtrágyát gyártanak majd, döntően hazai piaca. Az igazgató hozzátette: úgy tűnik, hogy a tulajdonos orosz-ukrán kapcsolatai révén a korábbiaknál kedvezőbb alapanyag-beszerzési források is rendelkezésre állnak majd.
Az 1994-ben a menedzsment által megvásárolt üzem tíz évvel később a finn Kemira GrowHow, illetve Yara tulajdonába került, 10 millió euró körüli áron. A Yara Hungária Kft.-nél 2009 tavaszán született döntés arról, hogy a gazdasági válság nyomán csökkenő kereslet miatt az évente mintegy 280 ezer tonna műtrágya előállítására képes üzemet leállítják, 105 dolgozóját elküldik. Lapunk korábban arról számolt be (Napi, 2010. február 13.), hogy a Transcenter néven korszerű és keresett hatóanyagokat gyártó cég várhatóan a szolnoki és péti műtrágyagyártó üzemet is működtető Bige László birodalmához kerül.
