BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több ráfordítással kisebb lenne a gyümölcskár

2010. június 3. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben az elmúlt években rendszerint a túltermelés és az egyre alacsonyabb felvásárlási árak jellemezték a zöldség-gyümölcs piacot, az idén "aranyáron" sincs mit eladni. Ugyanakkor szinte mindegyik, lapunk által megkérdezett szakember állítja: nem lehet mindent az égiekre fogni. Jóllehet az ország egyik legnagyobb epertermelő vidékén, Somogyban az elmúlt év hasonló időszakában kilogrammonként 200-250 forintot fizettek az első osztályú gyümölcsért, ma 600-650 forintot is megadnának érte, ha lenne. Nagybajom és Kadarkút térségében, ahol több mint ezer család él eper-, illetve málnatermesztésből, a termés közel 40 százaléka ment tönkre az elmúlt hetekben, miközben szinte a teljes termést jó áron külföldre is el lehetne adni. Magyar István, felvásárlással is foglalkozó csökölyi termelő szerint az egyre magasabb költségek és az alacsony vagy kiszámíthatatlan árak miatt az elmúlt évek során a termelők száma csaknem felére csökkent, s bár az ágazatban némi koncentráció figyelhető meg, összességében az eper- és málnatermelő-terület is kisebb lett. Még nagyobb baj, hogy a jelentős területtel rendelkező termelők is egyre kevesebbet invesztálnak az ültetvényekbe. Magyar szerint a szélsőséges időjárás okozta károk legalább harmadrészét az okozta, hogy rossz állapotban voltak a fóliasátrak, a szabadtéri ültetvények egy részén pedig nincs megoldva a vízelevezetés.

Tovább növelte a gondokat, hogy szigorodtak az alkalmi munkavállalók foglalkoztatásának szabályai. Nem véletlen, hogy sokhelyütt még az a termés is tönkremegy, amely alkalmi munkásokkal azonnal betakarítható lenne. Bár a felvásárlási árak a tavalyi, kilogrammonkénti 45-50 forintról 150-160 forintra szöktek, összességében nem különb a helyzet a hazai meggyágazatban sem. A várható hiány miatt a Magyar Meggytermelők Szövetsége már hetekkel ezelőtt minimum 130 forintos kilogrammonkénti értékesítési árat ajánlott a tagságnak. A külföldi, elsősorban a német feldolgozók azonban az időjárás miatt tovább srófolják az árakat. Ez pedig meghatározó, hiszen a szövetség adatai szerint tavaly a mintegy 62 ezer tonnányi hazai meggytermésből több mint 50 ezer tonnát vittek külföldre, döntően németországi feldolgozókba. Az idén várhatóan még ennél is nagyobb arányú lesz az export. Nem csak az a baj, hogy 2010-ben az ország mintegy 16 ezer hektárnyi meggyesében keletkezett kár, hanem az is, hogy tavaly sokan úgy hagyták abba a termelést, hogy már le sem szedték a termést. Ez nem is csoda, hiszen miközben 50 forint körüli áron tudtak értesíteni, az önköltség 80-90 forint körül mozgott.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet