BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az illetékkezelés hátráltatja a reexportot

2010. május 30. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem egységes a magyarországi okmányirodákban az úgynevezett Z-s rendszámok illetékfizetésének kezelése - tudta meg a Napi. Az ideiglenes rendszám azokra a használt személyautókra kerül fel, amelyeket magyarországi kereskedők külföldi országban vásároltak és egy harmadik országban értékesítenek tovább.

Fojt Attila, a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének (MGOE) elnöke lapunknak elmondta: a kereskedők az ideiglenes rendszámokat kiállító okmányirodákban az elmúlt hónapokban azzal szembesültek, hogy a rendszámokért külön, néhány száz eurós illetéket kell fizetniük. A hivatalos tájékoztatás alapján az MGOE úgy tudja, hogy az illetéktörvény már korábban is rendelkezett a tulajdonszerzési illetékről, ám erről a jogszabály áttanulmányozásakor nem tudtak meg pontos részleteket, de még maguk az okmányirodák sem kezelik egységesen a kérdést. Jelenleg hivatalonként változó, hogy a használtautó-kereskedőknek be kell-e fizetniük ezt a közterhet.
A tulajdonszerzési illetékkel azonban veszélybe kerülhet a külföldi személygépkocsik reexportja, ami számos magyarországi használtautó-kereskedő számára a túlélés kulcsát jelentette eddig - fogalmazott az MGOE elnöke. A továbbexportált személyautók száma tavaly 10-20 százalékkal nőtt, mivel a magyarországi piac gyenge értékesítési számai miatt a kereskedők új bevételi lehetőségeket kerestek.

Magyarországra tavaly mintegy 15 ezer használt személyautó érkezett külföldről. Ebből két-háromezer darabra rúg a továbbexportált, főként Romániában, Szlovákiában és Lengyelországban értékesített gépkocsik száma - mondta Fojt. A külföldről behozott használt autók reexportjához szükséges adminisztratív költségek eddig mintegy 30 ezer forintot tettek ki, ám a tulajdonszerzési illeték egy kétliteres dízel jármű kiviteli költségeit nagyjából 50 ezer forinttal növeli.

A külföldi gyakorlatban egyáltalán nem alkalmaznak ilyen illetéket: a hasonló konstrukcióban Olaszországból és Németországból érkező, majd magyarországi tulajdonosoknak értékesített autók esetében sem kell a reexportőr cégnek ilyen átírási illetéket fizetnie.

Az MGOE a díjfizetést indokolatlannak tartja, mivel az jelentősen rontja a hazai használtautó-kereskedők külföldi értékesítési lehetőségeit. A helyzet rendezése érdekében az egyesület már jelezte észrevételeit az igazságügyi tárcánál. Szerintük már az is sokkal átláthatóbb piaci környezetet jelentene a kereskedők számára, ha az okmányirodák egységesen kezelnék az illeték kérdését.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet